آخرین خبرهااقتصادیدسته‌بندی نشده مدیر صنعت، معدن و تسهیل تولید منطقه آزاد قشم اعلام کرد؛

بیش از ۳۰ میلیون دلار کالای تولید شده در صنایع منطقه آزاد قشم درسال ۹۸ صادر شد

مدیر صنعت، معدن و تسهیل تولید سازمان منطقه آزاد قشم گفت: میزان ارزش صادرات 194 واحد تولیدی فعال در این منطقه به خارج از کشور در سال 98 بالغ بر 30 میلیون و 797هزار دلار بوده که این میزان نسبت به سال 97 حدود 2 درصد افزایش را نشان می دهد.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل از روابط عمومی منطقه آزاد قشم، محمد مهدی برنجی در تشریح عملکرد سال ۹۸ این مدیریت با بیان این مطلب که ارزش کالاهای تولید و ارسال شده از جزیره قشم به داخل کشور هم در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ بیش از ۳۰ درصد افزایش داشته است، افزود: این رقم حاصل افزایش میزان ارزش کالاهای ارسالی از این جزیره به داخل کشور از ۱۷میلیون و ۹۷۲ هزار دلار در سال ۹۷ به ۲۳میلیون و ۴۴۹ هزار دلار در سال ۹۸ است.
وی کاهش ۲ درصدی میزان واردات مواد اولیه، ماشین آلات و کالاهای مصرفی مربوط به این واحدها را به منطقه آزاد قشم در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ ناشی از نوسان قیمت ارز و پاندمی کویید۱۹ ارزیابی کرد و گفت:  میزان این واردات در سال ۹۷ افزون بر ۷۲میلیون و ۹۹۱هزار دلار بود که با ۲درصد کاهش به ۷۱میلیون و ۶۵۷هزار دلار در سال ۹۸ رسید.
برنجی میزان سرمایه گذاری ریالی و ارزی ۱۹۴ واحد صنعتی با سرمایه گذاری بخش خصوصی در سال ۹۸ را به ترتیب ۲۴،۶۴۴میلیارد ریال و ۶۰۸ میلیون دلار اعلام کرد.
مدیر صنعت، معدن و تسهیل تولید سازمان منطقه آزاد قشم به میزان اشتغال در واحدهای تحت حمایت این مدیریت  در سال ۹۸  نیز اشاره کرد و گفت: تعداد کل اشتغال دراین واحدها در این سال، افزون بر چهار هزار و ۸۰۱ نفر بوده است..
وی درخصوص میزان برداشت از معادن قشم در سال گذشته هم از کاهش ۱۶درصدی نسبت به سال ۹۷ خبر داد و گفت: در سال ۹۷ افزون بر ۲۷۷هزار و ۳۵۳ تن مواد معدنی از معادن جزیره قشم برداشت شده بود که این میزان به ۲۳۸هزار و ۵۶۷ تن در سال ۹۸ کاهش یافت.
به گفته وی میزان حقوق دولتی اخذ شده از این برداشت ها در سال ۹۸ بالغ بر یک میلیارد و ۶۶۴میلیون و ۳۸۰هزار ریال بوده است که در مقایسه با رقم مشابه سال ۹۷ با ۱۴ درصد کاهش به یک میلیارد و ۹۸۳میلیون و ۹۰هزار ریال رسیده است.
برنجی با اشاره به اینکه مجموعه عملکرد این مدیریت در سال گذشته در راستای سیاست ها و حمایت های مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم ازمجموعه بخش صنعت و معدن جزیره امکان پذیر شده، گفت: امیدواریم در سال ۹۹ که از سوی مقام معظم رهبری سال جهش تولید نامگذاری شده، افزایش تولیدات واحدهای تولیدی منطقه آزاد قشم با جهش قابل ملاحظه ای همراه باشد.
گفتنی است رشته های فعالیت واحدهای تولیدی تحت پوشش مدیریت صنعت، معدن و تسهیل تولید سازمان منطقه آزاد قشم در ۱۶ گروه شامل صنایع فرآورده های نفتی(%۱)، فلزی(%۱۴)، لاستیک و پلاستیک(%۴)، کاغذ(%۱)، غذایی و آشامیدنی(%۲۶)، ماشین آلات و تجهیزات جابجایی(%۱۶)، منسوجات(%۴)، کانی غیرفلزی(%۹)، کشاورزی(%۲)، بازیافت(%۵)، تجهیزات پزشکی(%۲)، چوب(%۶)، شیمیایی(%۳)، صنایع شیلات(%۲)T تحقیق و توسعه(%۲)، و سایر(%۵) قرار می گیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا