اخبار مهم

لزوم افزایش سهم مناطق آزاد در سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین

در دیدار مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با مسئول هماهنگ کننده روابط پکن و تهران بر لزوم افزایش سهم مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی در سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین به ویژه در بخش انرژی تاکید شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرقشم به نقل از دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، در دیدار «حمیدرضا مومنی» مشاور رییس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با «علی لاریجانی» مسئول هماهنگ کننده روابط ایران و چین راهکارهای و افزایش میزان همکاری مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی ایران در سند ۲۵ ساله ایران و چین بررسی شد.  
مومنی در این دیدار با اشاره به این‌که مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی ظرف سال های اخیر و در دولت یازدهم و داوزدهم در بخش انرژی با افزایش حجم سرمایه گذاری مواجه بوده و اقدامات موثری در این زمینه انجام داده اند، گفت: تفاهمنامه هایی که مناطق آزاد در حوزه انرژی در طول هفت سال اخیر با شرکت های فعال در این حوزه منعقد شده، نشان می دهد این مناطق بویژه در بخش پتروشیمی می توانند جایگاه و سهم بالایی را در سند ۲۵ ساله همکاری های ایران و چین به دست آورند.   همچنین لاریجانی مسئول هماهنگ کننده روابط ایران و چین در این نشست پیشنهاد داد که برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای ارتباط بیشتر با کشور چین و با در نظر گرفتن منافع ملی ایران با محوریت ظرفیت های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تدوین شود. وی اقتصاد چین را دومین اقتصاد برتر دنیا نامید و تصریح کرد: همکاری با کشور چین در حوزه های معدن و اکتشاف به شرط آن‌که واردات تکنولوژی های معدنی و اکتشافی در جهت فرآوری معادن باشد می تواند توانایی ما را در این حوزه تقویت کند. در این دیدار سرفصل فعالیت های دیگری همچون توجه به اقتصاد دریامحور (پرورش ماهی در قفس و میگو)، همکاری در صنعت گردشگری، توجه به انرژی های پاک خصوصا انرژی خورشیدی و ایجاد نیروگاه های خورشیدی، کشتی سازی و ساخت بنادر و بانکرینگ توسط لاریجانی مطرح شد تا در ادامه همکاری های متقابل میان ایران و چین مورد توجه قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا