اخبار مهم

آغاز ذخیره سازی ۳.۵ میلیون بشکه نفت خام در قشم/ تلاش برای کاهش دموراژ نفت‌کش‌ها

مدیرعامل شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت گفت: ذخیره سازی ۳.۵ میلیون بشکه نفت با سرمایه گذاری ۱۲۰ میلیون دلاری در قشم آغاز شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرقشم، غلامرضا منوچهری در سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد قشم در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی اظهار کرد: با ساخت مخازن جدید ذخیره‌سازی نفت در سواحل خلیج فارس و دریای عمان در کنار صرفه جویی ارزی حاصل از کاهش هزینه‌های دموراژ کشتی‌های نفتکش، قدرت چانه‌زنی فروش و صادرات نفت ایران هم افزایش می‌دهد ضمن آنکه ریسک تولید نفت کشور در دورانی که بازار با نوسان های مختلفی دست و پنجه نرم می کند به شدت کاهش خواهد داد.

وی با اشاره به تنوع پایانه‌های صادرات نفت و گاز در سواحل خلیج فارس، افزود: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه باید حدود ۱۰۰ میلیون بشکه ظرفیت ذخیره سازی نفت خام در ایران ایجاد شود که هم اکنون نیمی از این برنامه یعنی معادله 57 میلیون بشکه ظرفیت ذخیره سازی نفت در سواحل و بنادر جنوب کشور ایجاد شده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت با اشاره به سرمایه‌گذاری ۱۲۰ میلیون دلاری برای ساخت و بهره‌برداری ۳.۶ میلیون بشکه ظرفیت ذخیره سازی نفت خام و فرآورده‌های نفتی در جزیره قشم، تصریح کرد: در راستای اجرای سیاست‌های قانون برنامه ششم توسعه ساخت فاز دوم مخازن ذخیره سازی نفت در قشم با ظرفیت 3.5 میلیون بشکه و سرمایه گذاری ۱۳۰ میلیون دلاری در دستور کار قرار گرفته است.

منوچهری همچنین از ساخت خطوط جدید انتقال نفت و گوی شناور در سواحل جزیره قشم خبر داد و افزود: در جزیره قشم از پتانسیل پتانسیل ساخت میلیون بشکه ظرفیت ذخیره سازی نفت برخوردار بوده که اتصال با آب‌های آزاد، مجاورت با هاب پالایش نفت و میعانات گازی در بندرعباس، قرارگرفتن در تنگه استثنایی هرمز، امکان پهلوگیری کشتی‌های نفتکش غول پیکر و … می‌تواند این جزیره را به یک هاب ذخیره سازی نفت و فرآورده های نفتی در خلیج فارس تبدیل کند.

وی با بیان اینکه هم اکنون ظرفیت معادل ذخیره سازی ۱۵ روز تولید نفت در پایانه های نفتی ایران ایجاد شده است، تاکید کرد: بر اساس استانداردهای روز جهان متوسط ظرفیت ذخیره‌سازی نفت در کشورهایی همچون ایران باید بین ۳۰ تا ۶۰ روز باشد که توجه به ظرفیت موجود ساخت مخازن جدید ذخیره‌سازی نفت خام ضروری به نظر می‌رسد.

به گزارش خبرقشم، سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری قشم در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی، باهدف ایجاد ترغیب ملی برای اتکا ا به دانش مهندسی و توان اجرایی کارشناسان و متخصصان کشور، پیشبرد سریع‌تر امور و فعالیت‌های توسعه‌ای در منطقه آزاد قشم از بیست 20 بهمن ماه 1399 به میزبانی منطقه آزاد قشم با حضور مقامات، مسوولان و صاحب‌نظران این حوزه آغاز به کار کرد.

قشم به‌عنوان بزرگ‌ترین جزیره خلیج‌فارس، دارای مزایا و ذخایر نفت و گاز عظیمی برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است، ازاین‌رو، سازمان منطقه آزاد قشم در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی موردنظر مقام معظم رهبری و برنامه‌های دولت، به‌منظور سهولت در سرمایه‌گذاری در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی به دنبال رفع موانع و ایجاد تسهیلات برای رونق و پیشرفت حداکثری منطقه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا