اقتصادی

استاندار هرمزگان دل 7 هزار صیاد هرمزگانی را شاد کرد/متو بِرند صادراتی قشم در سریلانکا

مدیرعامل اتحادیه صنایع شیلاتی شهرستان قشم گفت: استاندار هرمزگان با تدبیر و درایت خود و پیشگیری از انحصار صادرات ماهی متو، دل 7 هزار صیاد این استان را شاد کرد.

علی اسلامی رمچاهی در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری “خبر قشم”، با اعلام این مطلب، بیان داشت: در سالی که رهبر معظم انقلاب آن را به عنوان سال “جهش تولید با مشارکت مردم” انتخاب کرده‌اند، تلاش انحصاری کردن صادرات ماهی خُشک به سریلانکا با درایت مهندس مهدی دوستی استاندار هرمزگان و حمایت دکتر احمد مرادی و دکتر محمد آشوری دو تن از نمایندگان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، شکست خورد.
وی با اعلام اینکه این اقدام شجاعانه، انقلابی و جهادی استاندار هرمزگان موجب شادمانی 7 هزار صیاد فعال در استان هرمزگان شد، ادامه داد: خردیداران ماهی خُشک در سریلانکا به هیچ وجه علاقمند به خریده این محصول در قالب صنعتی نیستند.

متو بِرند صادراتی قشم در سریلانکا

به گفته این فعال حوزه شیلات، خریداران سریلانکایی خواستار خَشک کردن ماهی متو در زیر نور آفتاب و به روش کاملا سنتی و طبیعی هستند که طی 12 سال گذشته تهیه و صادر شده و این ماهی به بِرند صادراتی قشم و استان هرمزگان در سریلانکا معروف است.
اسلامی رمچاهی گفت: متاسفانه اخیرا افرادی در تلاش بودند صادارات این محصول را انحصاری کنند که خوشبختانه طرح آنان با مخالفت صریح استاندار هرمزگان و نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی ناکام ماند.
او یادآور شد: علیرغم اینکه کشورهای عمان، امارات و فیلیپین با صادر کردن ماهی متو بصورت سنتی هم به جرگه صادرکنندگان ماهی خُشک به سریلانکا پیوسته‌اند اما بازار اصلی متو با 95درصد محصولات صادراتی در قبضه بازرگانان و تجار هرمزگانی از جمله فعالان این صنعت در شهرستان قشم است.
مدیرعامل اتحادیه صنایع شیلاتی شهرستان قشم گفت: برای استمرار موفقیت این صنعت لازم است کارگروهی متشکل از کارشناسان دامپزشکی ، شیلات و اتحادیه آبزیان استان هرمزگان بر نحوه تولید ماهی متو صادراتی و کیفیت آن به دقت نظارت و کنترل داشته باشند.
شایان ذکر است؛ جزیره جهانی قشم در جنوب کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی در بخش صنایع شیلاتی، در صدر دیگر مناطق دریایی کشور قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا