اقتصادی

فعالیت‌های دریاپایه مهمترن رکن اقتصادی قشم است

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: مهمترین رکن و وجه اقتصادی این منطقه به فعالیت‌های اقتصادی دریاپایه مربوط می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم، عادل پیغامی در نشست ویژه با اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های شهید بهشتی و تربیت مدرس کشورمان در سالن مرکز بین‌المللی رشد با بیان این مطلب، اظهار داشت: صنعت دریاپایه مشتمل بر 24 فعالیت است و جزیره جهانی قشم به تنهایی توانایی بهره‌برداری از همه آیتم‌های این صنعت را دارد.
وی با تاکید بر اینکه مهمترین وجه فعالیت‌های دریاپایه به حوزه لجستیک، فعالیت‌های شیلاتی و شناورسازی مربوط می‌شود، افزود: امروز قشم با توان بالای پرورش ماهی و میگو، لارو میگو، بچه ماهی و ماهی درقفس به مهمترین قطب شیلاتی کشور تبیدل شده است.
به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، در زمینه تولید انواع شناورها اعم از لنج‌های چوبی و فایبرگلاس، مسافربری، تفریحی، آلاچیق‌ و هتل‌های دریایی، آمبولانس دریایی و موارد دیگر هم در سطح بسیار عالی قرار داریم.
وی ادامه داد: هم اینک 12 واحد لنج سازی در قشم با تولید 50 فروند در سال فعالیت می‌کنند که محصولات خود را به کشورهای آفریقایی، هند و حوزه خلیج فارس صادر می‌کنند و این صنعت دریاپایه از سودآوری بالایی برخوردار است.
پیغامی با اعلام اینکه 60 درصد نفت دنیا از مسیر آبراه حیاتی خلیج فارس تامین می‌شود، بیان داشت: بانکرینگ صنعت دریاپایه بسیار ارزشمندی در حوزه ارزآوری است که در قشم، در حال حاضر فقط بخش سوخت رسانی آن تکمیل شده است.
او گفت: با تکمیل زنجیره بانکرینگ اعم از امکانات تعمیرات شناورها، فروش مواد غذایی، خدمات هتلینگ، خدمات درمانی، فروش آب معدنی و اینترنت اشیا می‌توان بخش مهمی از درآمد بالای این صنعت را از آن خود کنیم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از این جزیره به عنوان پنجره تمدن خلیج فارس در حوزه فرهنگی، تاریخی و صنعتی نام برد و گفت: فرهنگ دریاپایه روایاتی در این منطقه دارد که باید آن را بازیابی و معرفی نماییم.
شایان ذکر است در این نشست که با هدف همکاری‌های علمی و مطالعاتی در سالن مرکز بین‌المللی رشد برگزار شد، شماری از استاتید و دانشجویان دانشگاه‌های شهید بهشتی و تربیت مدرس از جمله سردار سید یحیی رحیم صفوی سئوالاتی در مورد مزیت‌های سرمایه‌گذاری در جزیره قشم، میزان صادرات این منطقه در سال گذشته، برنامه‌های آتی سازمان در توسعه فعالیت‌های اقتصادی و امکان مشارکت دانشگاهیان در پیشبرد اهداف کلان منطقه آزاد مطرح کردند که عادل پیغامی با استقبال از حضور دانشگاهیان در فرآیندهای کلان این منطقه، به یکایک سوالات مطرح شده پاسخ داد و پس از پایان این نشست، میهمانان به اتفاق مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از پارک زیست فناوری، شرکت تمیم در شهرک کاوه، شرکت نفت سازه و مدکندآلو بازدید کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا