اجتماعی

مددجویان کمیته امداد قشم از تسهیلات سربازی بهره‌مند شدند

رییس کمیته امداد شهرستان قشم از ارایه تسهیلات خدمت سربازی در زمینه‌های مختلف به ساحل نشینان و مددجویان زیرپوشش این نهاد در بزرگ ترین جزیره ایرانی خلیج فارس خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم به نقل از ایرنا، رضا تارک افزود: ارایه تسهیلات سربازی به فرزندان پسر مددجوی کمیته امداد در قالب کاهش تعرفه، معافیت و انتقال به نزدیکترین پادگان محل زندگی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تا پایان آبانماه، چهار نفر از فرزندان مددجویان زیر پوشش این نهاد به واسطه کفالت مادر و کفالت از کار افتادگی پدر از خدمات معافیت مشمولان وظیفه این کمیته استفاده کرده و از خدمت سربازی معاف شدند.

رییس کمیته امداد شهرستان قشم توضیح داد: این قبیل خانواده ها به دلیل کهولت سن و یا از کار افتادگی سرپرست خانواده زیر پوشش این نهاد قرار دارند و با توجه به کهولت سن یا از کار افتادگی، فرزندان آنها می توانند با معافیت از خدمت نظام وظیفه کفالت آنها را بر عهده بگیرند.

تارک اضافه کرد: مددجویانی که پدر آنان فوت شده و با مادرشان زندگی می‌کنند، می‌توانند از معافیت کفالت خدمت سربازی استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه توانمند سازی خانواده های تحت حمایت یکی از اولویت های کاری کمیته امداد این شهرستان مرزی است، افزود: معافیت از خدمت سربازی در راستای توانمندسازی خانواده های تحت حمایت انجام می شود تا زمینه کمک به امرار و معاش خانوادهای نیازمند فراهم شود.

رییس کمیته امداد شهرستان قشم گفت: معاف شدن فرزند پسر خانواده و دریافت تسهیلات اشتغال یکی از معیارهای خروج مددجویان از چرخه حمایتی امداد است.

اداره کمیته امداد شهرستان مرزی قشم سه هزار و ۶۴۴ هزار خانوار (هفت هزار و ۵۰۰ نفر) تحت پوشش دارد که خانواده‌ های تحت پوشش ماهیانه در مجموع ۳۰ میلیارد ریال مستمری دریافت می‌ کنند.

خانوارهای تحت حمایت این اداره شامل ۲ هزار و ۵۸۸ زن سرپرست خانوار (۷۱ درصد) و هزار و ۵۶ مرد سرپرست خانوار (۲۹ درصد) است که ۲ هزار و ۶۹۸ خانوار (۷۴ درصد) از آنان ساکن روستاها و ۹۴۶ خانوار (۲۶ درصد) آنها ساکن در مناطق شهری جزیره قشم هستند.

از این تعداد مددجو ۲ هزار و ۹۸۳ خانوار (۸۲ درصد) اهل سنت و ۶۶۱ خانوار (۱۸ درصد) اهل تشیع هستند.

فوت شوهر (هزار و ۶۶۹ خانوار – ۴۶ درصد)، مرد سرپرست سالمند(۹۴۴ خانوار – ۲۶ درصد) و بانوان مطلقه (۶۶۴ خانوار – ۱۸ درصد) سه دلیل وابستگی خانوارهای تحت حمایت به اداره کمیته امداد این شهرستان مرزی است که سه هزار و ۲۷۷ خانوار معادل ۹۰ درصد به واسطه این سه دلیل تحت حمایت این اداره قرار دارند.

این اداره حمایت از هزار و ۵۰ نفر فرزند یتیم و محسنین را بر عهده دارد که از این تعداد ۵۷۴ نفر از فرزندان ایتام و ۴۷۶ نفر از فرزندان محسنین( ۵۴۶ فرزند دختر و ۵۰۴ فرزند پسر) هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا