آموزشی

۱۷۱۷ کارآموز در قشم آموزش رایگان فنی و حرفه ای دیدند

 رییس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان قشم گفت: یکهزار و ۷۱۷ کارآموز در ۴۴۸ دوره مهارتی برگزار شده از سوی این مرکز در هشت ماه امسال به صورت رایگان آموزش فنی و حرفه ای دیدند و گواهینامه دریافت کردند.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم به نقل از ایرنا، محسن ناصری اظهار داشت: از این تعداد ۶۱۵ نفر مرد و یکهزار و ۱۰۲ نفر زن بودند که گواهی نامه پایان دوره آموزش مهارت فنی و حرفه ای دریافت کردند.

وی با بیان اینکه این دوره های آموزشی برای شاغلین، دانشجویان، کارجویان شهری و روستایی بوده است افزود: در این مدت ۳۴۲ هزار و ۱۹۸ نفر ساعت آموزش در سطوح مختلف ارایه شده است.

رییس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان قشم با تاکید بر اینکه این دوره های آموزشی فنی و حرفه ای به صورت رایگان در این مرکز فنی و حرفه ای برگزار شده است اضافه کرد: آموزش ها در رشته های مختلف صنایع مکانیک، صنایع تاسیسات، برق، صنایع پوشاک، خدمات زیبایی و صنایع دریایی ارایه شده است.

ناصری خاطرنشان کرد: برای آموزش این افراد و تجهیز کارگاه های این مرکز در سال جاری یکهزار و ۵۰۰ ریال هزینه شده است.

وی اضافه کرد: اماکن تحت پوشش این مرکز در این شهرستان مرزی در قالب پادگان نظامی آموزشی مهارتی شامل چهار پادگان (ناوتیپ سپاه، دریابانی، نیروی انتظامی و هوا و فضا)، ۲۷ آموزشگاه آزاد (خدمات – فنی)، یک مرکز جوار کارخانه (شرکت سیمان) چهار مرکز جوار دانشگاه (دانشگاه آزاد، پیام نور، زیست فناوری خلیج فارس و نفت ایکو) است.

رییس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان قشم در ادامه از برگزاری جلسه هم اندیشی با مدیران آموزشگاه های آزاد این شهرستان مرزی با حضور محمد بذرافشان مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان هرمزگان خبر داد و گفت: در این جلسه مشکلات آموزشی، آزمون، آیین نامه ها و دستور العمل های این آموزشگاهای آزاد مورد بررسی قرار گرفت.

وی گفت: روز گذشته (دوشنبه) نیز با حضور مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان هرمزگان مرکز جوار صنعت فنی و حرفه ای شرکت نفت ایکو در قشم در این شرکت افتتاح شد که در این واحد کارگران و شاغلین حوزه نفت و انرژی از آموزش های فنی و حرفه ای بهره مند شده و گواهی نامه دریافت می کنند.

ناصری افزود: همچنین آموزشگاه آزاد صنعت ساختمان شرکت دانش بنیان مهر به عنوان بیست و هفتمین آموزشگاه آزاد شهرستان قشم در حوزه صنایع ساختمانی روز گذشته مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی اعلام کرد: در زمان حاضر ۲۷ آموزشگاه آزاد در حوزه های پوشاک، خدمات زیبایی، صنایع دریایی، خدمات فنی و مهندسی در قشم مشغول فعالیت هستند.

آموزش فنی و حرفه ای از رکن های مهم و اساسی برای ورود افراد به بازار کار و دستیابی به شغل های پایدار و با ثبات محسوب می شود تا انسان ها بتوانند به عنوان نیروهای خلاق و کار آمد در توسعه و پیشرفت کشور نقشی اثرگذار بر عهده گیرند.

مهارت و فناوری یکی از عامل های اصلی رشد و توسعه اقتصادی پایدار در کشورها به شمار می رود. به همین منظور آموزش های فنی و حرفه ای، نقش مهمی را در افزایش اشتغال مولد، بهبود فضای کسب و کار، استفاده بهینه از فرصت ها و افزایش کارایی اقتصاد مقاومتی در درون جامعه بر عهده دارد.

بر این پایه سازمان بین المللی کار(I.L.O) آموزش های مهارتی را به عنوان یکی از پایه های اساسی فعالیت خویش قرار داده است و همواره آن را به دیگر کشورها توصیه می کند. جوانان با فراگیری مهارت های فنی و حرفه ای در واقع نیروی خلاقیت و کاربردی خود را در یک فضای رقابتی در مسیر خدمت به مردم به کار می گیرند.

این آموزش های مهارتی زمینه ساز ایجاد حرفه های با ثبات است و از پدید آمدن شغل های کاذب و ناپایدار که توسعه همه جانبه کشور را هدف قرار می دهد و سبب آسیب های مختلف اجتماعی می شود، جلوگیری به عمل می آورد. آموزش های فنی و حرفه ای، افراد را با توجه به شرایط اقتصادی جامعه آماده ی ورود به بازار کار می کند و بدین شکل مهارت های عمومی بازار کار و صنعت را مورد توجه قرار می دهد و کارایی افراد را با توجه به تغییرات فناوری به روز می کند.

افراد پس از به دست آوردن دانش و مهارت های تخصصی در زمینه های مختلف می توانند در شغل های مناسب به فعالیت بپردازند و به عنوان کار آفرین برطرف کننده نیاز اصلی کشورها به ویژه در کشورهای در حال توسعه باشند. گسترش آموزش ها و مهارت های فنی و حرفه ای و نیاز به افراد کار آفرین از اولویت و اهمیت فراوانی برخوردار است

نبود آموزش های فنی و حرفه ای و کار آفرینی در جامعه پیامدهای منفی را به دنبال دارد که گسترش مدرک گرایی یکی از نتیجه های آن محسوب می شود زیرا افراد پس از دانش آموختگی و فراغت از تحصیل از دانشگاه یا مدارس شغل مناسب خود را پیدا نمی کنند.

یک جامعه برای به حرکت درآوردن چرخ های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و اجتماعی بایستی با استفاده از آموزش، خلاقیت را در جنبه های مختلف علمی و پژوهشی شکوفا سازد، از این رو توسعه فرهنگ کار آفرینی و اهمیت و نیاز به تمامی حرفه ها باید در چارچوب آموزش های تخصصی گوناگون دیده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا