گردشگری

۲۶۸ هزار گردشگر داخلی و خارجی از جزایر هنگام و لارک دیدن کردند

مدیر بنادر و دریانوردی شهرستان قشم گفت: ۲۶۸ هزار و ۶۱۲ گردشگر داخلی و خارجی از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه با استفاده از شناورهای سبک ایمن و قایق های تفریحی مجاز از جاذبه های طبیعی و تاریخی جزایر هنگام و لارک دیدن کردند.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم به نقل از ایرنا، علی اشتری افزود: این تعداد گردشگر داخلی و خارجی از اول فروردین تا پایان مهر ۱۴۰۲ از طریق بندر مسافری شهید ذاکری و اسکله های گردشگری شیب دراز و کندالو به ۲ جزیره زیبای هنگام و لارک رفت و آمد کرده اند.

وی ادامه داد: همچنین در مدت یادشده ۱۴۴ هزار و ۶۵۴ گردشگر داخلی و خارجی از طریق اسکله کندالو و ۱۱۹ هزار و ۷۷۲ دوستدار جاذبه های طبیعی و گردشگری از طریق اسکله شیب دراز به وسیله شناورهای سبک و قایق های تفریحی به جزیره هنگام سفر کرده اند.

رییس کمیته حمل و نقل دریایی شهرستان قشم توضیح داد: در این مدت یکهزار و ۴۸۵ گردشگر با استفاده از شناورهای سبک ایمن وارد جزیره لارک شده اند و ۲ هزار و ۷۰۱ مسافر و مردم جامعه محلی از این جزیره خارج شده اند.

اشتری اضافه کرد: تعداد گردشگران اعزامی از بندر مسافری شهید ذاکری قشم به جزیره هرمز نیز ۱۷۰ هزار و ۹۱۸ نفر ثبت و گزارش شده است که از این تعداد ۸۶ هزار و ۶۱۸ نفر وارد این جزیره شده اند و ۸۴ هزار و ۳۰۰ نفر از آن با شناورهای ایمن از آن خارج شده اند.

جزیره هنگام یکی از جزایر شهرستان قشم است که در فاصله هزار و ۳۸۹ متری جنوب شرقی جزیره قشم، ۵۲ کیلومتری جزیره لارک ۸۱ کیلومتری بندرعباس و ۷۲ کیلومتری جزیره هرمز واقع شده است.

بخش بیشتر این جزیره تپه و ماهور است و اراضی قسمت های شمالی و شمال شرقی و جنوب غربی جزیره تا اندازه ای پهن، تخت و هموار است. نیمه جنوبی جزیره هنگام پستی و بلندی و شیب ملایمی دارد. چند نقطه مرتفع نیز در بخش شمالی این جزیره است که شاخص‌ ترین آن را می توان کوه میترا با ارتفاع ۱۰۶ متر دانست.

جزیره هنگام حدود ۵۵ کیلومتر مربع وسعت دارد و تا حدی به شکل یک بیضی است. طول جزیره ۹ کیلومتر و عرض آن ۶ کیلومتر برآورد شده است. کرانه های این جزیره دارای شیب ملایم به طرف دریا است و عمق آب در اطراف آن به میزانی است که قایق ها می توانند به سهولت در آنجا کناره بگیرند.

جزیره هنگام سه روستا به نام های «هنگام نو»، «غیل» و هنگام قدیم دارد. این روستاها به وسیله جاده های شوسه به یکدیگر مرتبط هستند. روستای «هنگام نو» روبروی روستای ساحلی «شیب دراز» در کرانه جنوبی جزیره قشم قرار گرفته است. ساحل هنگام نو شنی است و برای پهلو گرفتن قایق ها بسیار مناسب است.

جزیره لارک از جزایر استان هرمزگان با مساحت حدود ۴۹ کیلومتر مربع چهارمین جزیره بزرگ ایران پس از جزایر قشم، کیش و لاوان است که در جنوب شرقی جزیره قشم و جنوب غربی جزیره هرمز واقع شده است.

فاصله جزیره لارک با جزیره قشم ۱۶ کیلومتر، با بندرعباس ۳۱ کیلومتر، با جزیره هرمز ۲۲ کیلومتر و با جزیره هنگام ۵۱ کیلومتر است.

این جزیره از کوه های رنگارنگ تشکیل شده طول آن یازده کیلومتر و بزرگترین عرض آن هفت کیلومتر است و بلندترین نقطه آن تقریباً ۱۴۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

جزیره لارک از ۲ روستای «لارک کوهی» و «لارک شهری» تشکیل شده و مردم آن عموما گویش کُمزاری دارند و شغل اصلی آنها صیادی است.

در جزیره لارک آثار تاریخی و بناهای ارزشمندی مانند قلعه پرتغالی ها، قبرستان تاریخی، مسجد لارک، فانوس دریایی و آب انبارهای متعددی وجود دارد.

با توجه به موقعیت جزیره لارک دیدنی های طبیعی بی نظیری مانند ساحل رنگین کمان، ساحل لاک پشت ها، ساحل تک درخت، ساحل و کمپ کپر نشین کم سرتکی، کوه کله قندی، رودخانه نمک، دره رنگین کمان و چشم اندازهای طبیعی بکری وجود دارد.

در این جزیره پوشش گیاهی متنوع مانند نخل های پراکنده، کهور، شیریشک، کُنار و غیره وجود دارد.

وجود جانوران خشکی مانند آهوهای زیبای جبیر، خرگوش و جوجه تیغی که دیدن آن ها از فاصله نزدیک امر عادی است هر بیننده و گردشگری را به وجد می آورد.

جانوران دریایی در آب‌های اطراف جزیره لارک مانند انواع مختلف ماهی ها و لاک پشت های پوزه عقابی و تخم گذاری آنها از دیگر جاذبه های جزیره لارک محسوب می شود.

با توجه به قدمت و سابقه تاریخی زندگی در جزیره لارک آیین‌ها و سنت‌های منحصر به فردی مانند مراسم زار، صید و توربافی گرگور، خوس دوزی، رقص شمشیر و آیین‌های مذهبی نیز وجود دارد.

جزیره هرمز آخرین برآمدگی از رشته کوه های زاگرس در جنوب ایران است که در دوران پیشین آن را جرون، زرون، اوگیریس قدیم، ارموز، هارموزیا، هرموز، ارموص و هرمزیا می نامیدند.

طول محیط جزیره بیضی شکل هرمز ۲۳ کیلومتر و مساحت آن ۴۲ کیلومتر مربع است، کوتاهترین فاصله جزیره هرمز تا شهر بندرعباس هشت کیلومتر، تا اسکله شهید حقانی ۱۸ کیلومتر و تا اسکله شهید ذاکری قشم ۱۹ کیلومتر است.

جمعیت ثابت جزیره هرمز ۶ هزار و ۴۰۰ نفر است که روزانه در فصل گردشگری تا ۱۰ هزار نفر گردشگر به این جزیره وارد می شوند.

۹ اسکله گردشگری مجاز در مناطق شیب دراز، کندالو، هنگام، لافت، گورزین، سهیلی، طبل، دهخدا و گوران شهرستان قشم فعالیت می‌کنند.

مردم ایران زمین همه ساله در ایام مختلف با سفر به جزیره قشم به عنوان سرزمین زیبایی‌ها از شگفتی‌های عالم خلقت در قالب سایت‌های مهم گردشگری قشم همچون طولانی ترین غار نمکی جهان، دره ستاره‌ها، دره و تنگه چاهکوه، دره تندیس‌ها، موزه ژئوپارک، چاه‌های تلا و بادگیرهای بندر تاریخی لافت، جزایر ناز، سواحل زیبا، سایت تخم‌گذاری لاک پشت‌های پوزه عقابی، جنگل‌های دریایی حرا، خلیج دلفین‌های هنگام، غارهای خوربس، بام قشم و دهها پدیده دیگر زمین شناختی دیدن می‌کنند.

ارتباط با مردمان شریف و میهمان دوست جزیره قشم، استفاده از خانه‌ های بوم گردی در روستاهای هدف گردشگری، بازدید از موزه لنج سازی گوران، استفاده از سواحل زیبا، خرید از بازارها و مجتمع‌ های تجاری، استفاده از مدارس غواصی برای تماشای شگفتی‌ های زیبای زیر آب، شنا در سواحل و بهره بردن از ورزش‌ های مختلف آبی به همراه خرید صنایع دستی بانوان هنرمند جزیره هم از دیگر امتیازات سفر به این جزیره شگفتی‌ ها است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا