علمی پژوهشی

ژئوپارک جهانی قشم محلی برای پیوند مردم با علم و پیشبرد دانش است

مدیر ژئوپارک جهانی قشم در نشست تخصصی پیوند فرهنگ و تجارت در منطقه خلیج فارس گفت: ژئوپارک محلی برای پیوند مردم با علم و پیشبرد دانش است.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم، سجاد اشگرف در این نشست با اشاره به برنامه های امسال ژئوپارک از برنامه ریزی نشست های تخصصی با عنوان سالفه های ژئوپارک جهانی قشم خبر داد و گفت: ژئوپارک‌های جهانی یونسکو یک موزه نیستند، بلکه مدیریت هوشمندانه سرزمینی و یک برنامه پویا هستند که با ترویج علم و پیوند آن با جوامع محلی موجبات پایداری آن را فراهم می کنند.

وی از همزمانی نخستین نشست از سری نشست های تخصصی سالفه های ژئوپارک جهانی قشم با نام “پیوند فرهنگ و تجارت در منطقه خلیج فارس” با چاپ کتاب “سیاست و تجارت در فارس” ابراز خرسندی کرد و افزود: حضور دکتر منصور صفت گل، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و دکتر عبدالرسول خیراندیش، عضو هیات علمی دانشگاه شیراز در این نشست همراه با آیین رونمایی از کتاب دکتر احمد بازماندگان خمیری فرصتی ارزنده برای این شروع است.

در ادامه این نشست که با بررسی کتاب یاد شده همراه شد، عبدالرسول خیراندیش، عضو هیات علمی دانشگاه شیراز به بیان مطالبی در مورد روابط مناطق جنوبی کشور ، خلیج فارس و تبادلات تجاری و اقتصاد دریاپایه در دوران صفویه تا زندیه پرداخت.

منصور صفت گل، عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز ضمن ابراز تاسف از کمبود پژوهش ها در مورد تاجران محلی و اوضاع تجاری آن دوران، خواستار رفع این کمبودها برای روشن شدن نقش تاجران محلی در توسعه اقتصادی منطقه خلیج فارس در قرن دوازده شد و توضیحاتی در خصوص تاثیر سیاست ها در شیوه تجارت آن ایام ارائه داد.

در حاشیه این نشست از کتاب احمد بازماندگان خمیری با عنوان سیاست و تجارت در فارس رونمایی شد.

در این مراسم، سید محمدهاشم داخته، مدیر محیط زیست، علیرضا زارعی، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد قشم و صاحبنظران و پژوهشگرانی از تهران، بندرعباس و قشم نیز حضور داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا