اخبار مهم

هوشمندسازی آب قشم کلید خورد/ فرسودگی 40 درصدی شبکه آبرسانی

مدیرعامل شرکت آب، برق و تاسیسات سازمان منطقه آزاد قشم گفت: اجرای طرح هوشمندسازی شبکه آب در شهر قشم در دستور کار قرار گرفته و این پروژه با اعتبار 450 میلیارد ریال در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم به نقل از صبح ساحل، «شهرام داوری»، مدیرعامل شرکت آب، برق و تاسیسات سازمان منطقه آزاد قشم در نشست خبری با اصحاب رسانه جزیره قشم گفت: با اجرای طرح هوشمندسازی شبکه آب، قشم پس از مشهد، ایلام، بجنورد و مهران به پنجمین شهر کشور که طرح هوشمندسازی شبکه آب را اجرایی کرده است، تبدیل خواهد شد.


وی ادامه داد: 70 درصد از اعتبار اجرایی طرح هوشمندسازی شبکه آب قشم با استفاده از تسهیلات پیش بینی شده در صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت عملی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان نهاد ریاست جمهوری تامین خواهد شد.

 وجود 30 هزار مشترک آب در قشم

به گفته مدیرعامل شرکت آب، برق و تاسیسات قشم، هم اکنون آب مورد نیاز 23 هزار مشترک در شهر قشم و 7 هزار مشترک در روستاهای طولا، حمیری، کابلی، دفاری و تورگان (مجموعا 30 هزار مشترک) توسط خدمات آبرسانی شرکت آب، برق و تاسیسات قشم بهره مند هستند. وی تصریح کرد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته سند راهبردی آب و برق قشم تا پایان مردادماه سال جاری نهایی شده و آماده اجرا می‌شود. داوری با بیان اینکه وظیفه تامین آب در محدوده منطقه آزاد قشم با شرکت آب و برق و تاسیسات است، افزود؛ براساس شرح وظایف تعیین شده از سوی دولت، آبرسانی در منطقه ویژه اقتصادی قشم که عمده روستاها از مرکز تا غرب جزیره قشم را شامل می شود و همچنین شهر درگهان (با وجود قرار گرفتن در محدوده منطقه آزاد قشم) با آبفای هرمزگان است.

فرسودگی 40درصدی شبکه آب قشم

وی با بیان اینکه 270 کیلومتر شبکه آبرسانی در شهر قشم وجود دارد، اضافه کرد: 40 درصد از شبکه آبرسانی شهر قشم مربوط به بافت قدیم و بخش هایی از شهرک های سام و زال، الهیه، نریمان و نقاطی از گلستان فرسوده بوده و به مرور برای تعمیر و جایگزینی آن‌ها اقدام می کنیم. مدیرعامل شرکت آب، برق و تاسیسات قشم در ادامه افزود: در حال حاضر 95 درصد مناطق شهری تحت پوشش تامین آب به صورت شبانه روزی است و 48 درصد فضای شهر قشم (110 کیلومتر) نیز به شبکه فاضلاب شهری متصل می باشد. داوری درباره اقدامات این شرکت از ابتدای 1402 نیز، بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون 1643 متر شبکه آب در شهر قشم و روستاهای تابعه آن احداث شده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۱۸ درصد افزایش دارد. وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری همچنین ۶۴۴ هزار و ۸۰۰ مترمکعب پساب توسط تصفیه خانه های فاضلاب شهر قشم تولید شده است که که نسبت سال گذشته افزایش ۱۳ درصدی داشته و از آن برای آبیاری فضای سبز استفاده می شود.

  
احداث خط انتقال آب و افزایش 2 برابری تولد در درگهان

مدیرعامل شرکت آب، برق و تاسیسات قشم ادامه داد: احداث خط انتقال آب از شرکت قشم مولد به مخازن ذخیره شهر درگهان به طول ۱۶ کیلومتر، از دیگر طرح های این شرکت است که با اجرای آن امکان تامین روزانه تا ۱۰ هزار مترمکعب آب از شرکت قشم مولد فراهم خواهد شد. داوری در ادامه طرح تهیه و مونتاژ آب شیرین کن پنج هزار مترمکعبی در سایت آب و برق و تاسیسات قشم را با توجه به افزایش جمعیت این شهر و نیاز مبرم به افزایش تولید آب شرب با هزینه ۵۰۰ میلیارد ریال از دیگر طرح های در دست اقدام دانست که اجرای آن موجب افزایش ۲۵ درصدی تولید آب می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا