اجتماعی

معضل جولان سگ‌های ولگرد در خیابان‌ها و سواحل جزیره قشم

جولان سگ‌های ولگرد پرشمار در خیابان‌ها و سواحل قشم، گلایه مردم به دنبال داشته است.

  به گزارش ایگاه خبری خبرقشم، جولان سگ های ولگرد در شهرها این روزها یکی از معضل‌های اصلی شهروندان جزیره قشم است. حاشیه شهرها عملا به محلی برای جولان سگ های ولگرد تبدیل شده است و سواحل به محلی برای زندگی این حیوانات بدل شده‌است. در سایر شهرها هم وضعیت بهتری وجود ندارد.

در چنین شرایطی امنیت گردشگران و شهروندانی که برای تفریح و انجام امور روزمره به خیابان و سواحل آمده‌اند به خطر می‌افتد.

طبق آمارهای رسمی، هرساله بیش از 234هزار مورد حیوان گزیدگی در کشور ثبت می شود که بیش از 90درصد این حیوان گزیدگی ها توسط سگ هاست!  از آغاز سال 1401 تاکنون نیز با موارد متعددی از حمله سگ ها مواجه بودیم.

​​​​​​​براساس دستورالعمل کنترل سگ های ولگرد مصوب بهمن ماه سال 1387، شهرداری ها وظیفه اصلی را درخصوص سگ های ولگرد دارند و باید سگ ها را زنده گیری، واکسینه و عقیم و در مراکز ویژه خارج از مناطق مسکونی نگهداری کنند.

در جزیره قشم اما سازمان منطقه آزاد قشم وظیفه دارد تا در خدمات و امور شهری از این قبیل شهرداری‌ها را یاری کند و بنابراین ساماندهی این سگ‌های ولگرد در جزیره مشترکا بر عهده شهرداری و سازمان منطقه آزاد قشم می‌باشد. 

از سوی دیگر به گفته کارشناسان، غذارسانی به سگ های ولگرد اصلی ترین عاملی است که سبب شده تا با افزایش زاد و ولد مواجه باشیم و همین مساله موجب شده تا مبارزه با این حیوانات از سوی نهادهای مسئولی همچون شهرداری سخت تر شود.

افزایش جمعیت سگ های ولگرد حالا به چالشی جدی برای قشموندان تبدیل شده است و از شورای شهرها در جزیره انتظار می‌رود تا نهادهای متولی را در این زمینه پاسخگو کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا