اخبار مهمفرهنگی هنری

فصلنامه تاریخ جنوب رونمایی شد

همزمان با ایام‌الله دهه مبارک فجر و ورود انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به ۴۴ سالگی، فصلنامه تاریخ جنوب در قشم رونمایی شد.
به گزارش پایگاه خبر قشم، این فصلنامه که توسط حجت‌الاسلام غلامرضا حاجبی امام‌جمعه شهرستان قشم در حضور خبرنگاران این جزیره رونمایی شد، به تاریخ جنوب کشور به‌صورت الکترونیک برخط و زبان رسانه فارسی، عربی و انگلیسی پرداخته است.
صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول فصلنامه تاریخ جنوب، محمدامین ذاکری قشمی است.
مدیرمسئول نشریه در پیشگفتار نخستین شماره این فصلنامه، از تاریخ به‌عنوان کلمه‌ای به گستردگی آغاز تا پایان زمان که قابل‌ادراک است نام‌ برده و تاریخ را کلمه‌ای دانسته که با دیگر علوم و مفاهیم قابل‌جمع شدن و در نخستین نگاه دربرگیرنده وقایع گذشته؛ اما در حقیقت سازنده رفتار و کنش‌های اکنون و تعیین‌کننده اهداف و برنامه‌های آینده انسان‌ها است.
نویسنده همچنین تأکید دارد که تاریخ هویت‌ساز و پندآموز است و هیچ انسانی نیست که نگاهی به گذشته خانوادگی، قومیتی و یا ملی خود نداشته باشد و از موفقیت‌های آنان سرافراز و از شکست‌های آن‌ها احساس شرمساری نداشته باشد و اهمیت عبرت گرفتن از رویدادهای پیشین و تفکر بر رفتار اقوام گذشته را بسیار مهم تدصیف کرده و آورده است خداوند منان ‌هم با ذکر نام، اعمال و اقوال گذشتگان را در کتاب خود یادآور شده و از انسان‌ها می‌خواهد تا با سیر بر روی زمین، عاقبت انکارکنندگان و مجرمین را مشاهده کنند.
نویسنده در نتیجه‌گیری این گفتار آورده است؛ بر همین اساس و باهدف آشنایی بیشتر مردم دیار خونگرم جنوب کشور، بر آن شدیم تا با تشکیل انجمنی از دانش‌پژوهان و علاقه‌مندان به تاریخ این سرزمین کهن با عنوان فصلنامه تاریخ جنوب، سرگذشت مردمان تمدن ساز سرزمین جنوبی ایران در دو سوی دریای پارس را بازگو کنیم.
بررسی رویدادها، شخصیت‌ها، تاریخ شفاهی، جغرافیای تاریخی، معرفی و نقد منابع، رویدادهای و اخبار فصل، معرفی اماکن تاریخی، یادداشت‌های کوتاه تاریخی ازجمله موضوعات مورداستفاده در نخستین شماره نشریه فصلنامه تاریخ جنوب است.
عناوین پژوهش های تاریخی شماره اول این فصلنامه عبارت است از : از ملا حسین خالدی ؛ محقق: جلال خالد الهارون الانصاري ، ب مثل بندر ؛ یادداشت کوتاهی از کاظم گلخنی ، شکوائیه جنوبی‌ها از مداخلات انگلیس ، قدرت‌های اجتماعی « گرمسیرات فارس» در آستانه انقلاب مشروطیت ؛ محقق : محمد باقر وثوقی ، یادداشتهای روزانه ی دوید ستون ؛ نقدی از صفورا برومند ، شجره نامه شیوخ بنی معین ، نقشه سرزمینهای ملوک هرموز ، THE PORTUGUESE ON QESHM مقاله ای از Daniel T. POTTS و نقشه قدیمی تنگه هرمز، توسط P. Van der Aa
علاقه‌مندان برای دریافت این فصلنامه می‌توانند به سایت tarikhjonoub.ir مراجعه نمایند.

پایگاه خبری “خبر قشم” به‌نوبه خود رونمایی فصلنامه تاریخ جنوب را به فال نیک گرفته و برای مسئولان این نشریه، آرزوی موفقیت دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا