آموزشی

نخستین مدرسه عالی دریانوردی در قشم راه اندازی می شود

رییس هیات مدیره مرکز آموزش صنعت گستر هوا دریای قشم از راه اندازی نخستین مدرسه عالی دریانوردی توسط این مرکز با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی این جزیره در راستای تقویت و ارتقای آموزش های مهارتی و دانشگاهی دانشجویان دریانوردی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبرقشم به نقل از ایرنا، این مطلب را کامران نخعی روز یکشنبه در نخستین مراسم جشن فارغ التحصیلی ۱۷ نفر از دانشجویان و فراگیران دوره اول افسر دومی نامحدود که در سالن کنفرانس دانشگاه آزاد قشم برگزار شد، عنوان کرد و افزود: طبق آمارهای رسمی موجود ناوگان کشتیرانی داخلی کشور برای تکمیل پرسنل خود به تربیت و آموزش حدود سه هزار نیروی انسانی متخصص در حوزه های دریایی نیاز دارد.

وی ادامه داد: در حوزه آموزش های دریانوردی (دوره های دریایی و فرا ساحلی) با مجوز سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران فرصت ها و ظرفیت های بسیار زیادی را در جزیره قشم نگین خلیج فارس برای تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه‌ های دریایی کشور داریم و نباید از این توانایی غفلت کنیم، بلکه باید بتوانیم با خلق مدل های جدید آموزشی مناسب از «ناوگان ایرانی و دریانورد ایرانی» پشتیبانی کرده و قدرت دریانوردی جمهوری اسلامی ایران را که در خط مقدم نبرد اقتصادی با استکبار جهانی قرار دارد، افزایش دهیم.

رییس هیات مدیره مرکز آموزش صنعت گستر هوا دریای قشم توضیح داد: در عصر حاضر که به دوران «نو بَشَری» از حیات کره زمین موسوم شده است، ضرورت بهره برداری هرچه بیشتر نوع بشر از دریاها و اقیانوس ها یک امر حتمی و غیر قابل انکار است و این در حالی است که دانش انسان در زمینه دریاها و اقیانوس ها هنوز بسیار اندک است.

نخعی با اشاره به اینکه در جهان امروز توسعه دریا محور پایدار هر کشور دریاکران با توجه به نتایج فرصت های غیرقابل چشم پوشی که برای آن کشور فراهم می آورد، یک تکلیف اساسی برای تمامی حاکمان تلقی می شود، گفت: نخستین گام برای حرکت در مسیر توسعه دریا محور، متوجه کردن نخبگان، سیاستگذاران و افکار عمومی به ضرورت ها و منافع متصور بر توسعه دریا محور و تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه‌ های دریایی است.

وی اضافه کرد: توسعه دریا محور و تربیت نیروی انسانی متخصص به عنوان یکی از آرمان های مترقی کشورهای توسعه یافته در دهه های انتهای قرن بیستم و ابتدای قرن بیست و یکم میلادی مورد تایید و تاکید بوده است.

رییس هیات مدیره مرکز آموزش صنعت گستر هوا دریای قشم افزود اظهار کرد: مهم ترین ماموریت این مرکز آموزش دریانوردی ارتقای ناوبری ایمن در دریاها و آموزش دریانوردان ایرانی در کلاس جهانی با کیفیت مطلوب و بهره گیری از استادان معروف و استفاده از شبیه ساز های پیشرفته است.

وی افزود: با وجود آنکه ظرفیت بخش حمل و نقل دریایی کشور از وضعیت کم و بیش مطلوبی برخوردار و در منطقه نیز دارای جایگاه مناسبی است اما برای تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه‌ های دریایی کشور نیازمند به کارگیری تدابیر جدید و برنامه ریزی های لازم برای رسیدن به جایگاه مورد نظر است.

نخعی بر تربیت بیشتر نیروی متخصص در حوزه دریانوردی و ایجاد انگیزه های لازم در بین جوانان علاقمند تاکید کرد و گفت: برای توسعه فرهنگ دریانوردی باید به برنامه های انگیزشی در بین جوانان و مسایل زیست محیطی دریایی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه آموزش های علوم دریایی، آموزش های پیچیده، هزینه بر و طولانی است، افزود: تربیت و آموزش نیروی انسانی متخصص در حوزه های دریایی از مواردی است که باید سرمایه گذاری زیادی در آن انجام شود.

رییس هیات مدیره مرکز آموزش صنعت گستر هوا دریای قشم اظهار کرد: برای ایجاد استقلال در ارایه آموزش های دریایی و تامین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز صنعت کشتیرانی به طور اعم و ناوگان تجاری بطور اخص برقراری دوره های مورد نیاز پرسنل ناوگان تجاری کشور در مراکز و موسسات آموزشی دریایی از سطوح ملوانی تا فرماندهی و سر مهندسی دریایی نقش بسزایی در تامین نیروهای متخصص دریایی داشته است.

دوره‌های تخصصی افسر دومی بر روی کشتی‌ های با ظرفیت ناخالص ۵۰۰ یا بیشتر سفرهای نامحدود در قشم ویژه دارندگان مدارک دیپلم متوسطه در رشته‌ های ریاضی فیزیک، علوم تجربی و ناوبری هنرستان‌ های دریایی، برق یا فارغ‌ التصیلان مقطع کاردانی در رشته‌ های ریاضی، برق، ناوبری آموزشکده‌ های دریایی، فنی حرفه‌ ای، عمران و یا دارندگان مدرک کارشناسی رشته‌ های ریاضی، برق فیزیک صنایع، کامپیوتر و یا عمران است.

برگزاری دوره‌ های ملوان صیاد، مهماندار شناورهای مسافربری یا مسافربری رو – رو، مدرسان و ممتحنان دریایی، آگاهی امنیتی دریانوردان، ناخدا در شناور صیادی با طول کمتر از ۱۲ متر آب‌ های ساحلی، افسر امنیتی کشتی، کاربر مخابرات محدود و عمومی، شبیه‌ ساز رادار بر روی کشتی‌ های با ظرفیت ناخالص کمتر از ۵۰۰ تُن سفرهای نزدیک به ساحل و دوره آموزشی مقدماتی عملیات بار تانکرهای حمل مواد نفتی و شیمیایی از دیگر دوره‌های این مرکز آموزشی است.

مرکز آموزش صنعت گستر هوا دریای قشم در ساختمان پروین اعتصامی دانشگاه آزاد اسلامی این جزیره واقع شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا