اخبار مهماقتصادی

آغاز به کار نخستین واحد تولید ال.ان.جی در منطقه آزاد قشم

مدیر نفت و انرژی سازمان منطقه آزاد قشم از آغاز فعالیت نخستین واحد تولید ال ان جی (LNG) در این منطقه آزاد خبر داد و گفت: در آینده نزدیک شاهد احداث یک اسکله اختصاصی برای صادرات این محصول از این جزیره خواهیم بود.  

به گزارش پایگاه خبرقشم، مهدی نصیری در پنل تخصصی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه مناطق آزاد با رویکرد حوزه انرژی، اظهار داشت: با برنامه ریزی انجام و اقدامات عمرانی صورت گرفته، در حال حاضر زیرساخت های مورد نیاز برای سرمایه گذاری در حوزه نفت و انرژی جزیره قشم فراهم است.

وی از آماده شدن بسته های سرمایه گذاری ویژه با هدف تکمیل و ایجاد ارزش افزوده در زنجیره محصولات پایین دستی حوزه نفت، گاز و پتروشیمی در جزیره قشم خبر داد و افزود: بهبود بخشیدن به وضعیت زنجیره ارزش افزوده تولیدات حوزه نفت، گاز و پتروشیمی یکی از مهمترین اولویت هایی است که در طرح جامع انرژی جزیره قشم به آن توجه شده است.

مدیر نفت و انرژی سازمان منطقه آزاد قشم تاکید کرد: طرح جامع حوزه انرژی جزیره قشم با رعایت تمامی الزامات محیط زیستی و با هدف توسعه اقتصادی تهیه و تدوین می شود.

به گفته نصیری در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد گردش مالی اقتصاد جزیره قشم توسط فعالیت های صنعتی حوزه نفت و انرژی تامین می شود که سهم قابل توجهی است.

وی با اشاره به برنامه ریزی خوبی که برای توسعه بانکرینگ (عملیات سوخت رسانی به کشتی ها) در قشم صورت گرفته است، اظهار کرد: در حال حاضر یک واحد پالایشگاهی با ظرفیت تولید ۱۰ هزار بشکه سوخت کم سولفور با هدف تامین سوخت مورد نیاز بانکرینگ در منطقه هاب انرژی سلخ فعالیت خود را آغاز کرده است.

مدیر نفت و انرژی سازمان منطقه آزاد قشم خاطرنشان کرد: در طرح جامع تدوین شده برای حوزه انرژی جزیره قشم پیش بینی های خوبی برای استفاده از توان شرکت های دانش بنیان و همچنین انرژی های تجدید پذیر صورت گرفته است.

نمایشگاه و همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌ گذاری و توسعه حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی‌ های تجدید پذیر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور عصر دوشنبه (سوم بهمن ۱۴۰۱) با حضور حجت عبدالملکی مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور در جزیره قشم گشایش یافت. با هدف ایجاد رابطه تکمیلی بین این صنایع با مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و ضرورت تقویت این تعاملات گشایش یافته است.

تعادل بخشی در رابطه بخش انرژی با مناطق آزاد و ویژه، تسهیل زمینه‌ های صادرات انرژی و کالاهای نهایی مرتبط با حوزه نفت و گاز، ایجاد ارزش افزوده و جذابیت های لازم برای تمامی ذینفعان این صنعت بزرگ و راهبردی و افزایش مطلوبیت برای سرمایه‌ گذاران خارجی، از دیگر اهداف برپایی این نمایشگاه است.

بر اساس برنامه‌ریزی‌ های انجام شده، این نمایشگاه و همایش از تاریخ سوم تا پنجم بهمن ۱۴۰۱ در جزیره قشم با حضور و مشارکت همه مناطق آزاد و ویژه دارای ظرفیت های سرمایه گذاری و توسعه در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی، شرکت‌های فعال بخش دولتی و بخش خصوصی، عناصر فعال در اکوسیستم، نفت، گاز و پتروشیمی کشور و نیز با مشارکت حوزه تامین مالی و بازار سرمایه شامل حوزه بورس، بانک و بیمه آغاز شده است.

یادآور می شود، در اجرا و برگزاری این نمایشگاه و همایش با هدف تقویت مباحث محتوایی و طراحی راهبردهای اثرگذار، ده‌ها نشست تخصصی و همایش جانبی با حضور مسوولان و دست اندرکاران، کارشناسان و سرمایه گذاران داخلی و خارجی برگزار خواهد شد.

گستردگی حوزه های فعالیت و اقدامات انجام شده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی و ظرفیت های بی شمار سرمایه گذاری و توسعه در این مناطق، ضرورت برگزاری این نمایشگاه در مناطق آزاد ویژه اقتصادی کشور را بیش از پیش ضروری کرده است.

در آیین افتتاح این نمایشگاه و همایش حجت عبدالملکی مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور، مرتضی شاه میرزایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی کشور، عبدالعلی رحیمی مظفری عضو هیات رییسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، افشار فتح الهی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم، شماری از مدیران حوزه نفت و انرژی از سراسر کشور و جزیره قشم حضور داشتند.

جزیره زیبای قشم مشرف به تنگه هرمز و مجرای ورودی به خلیج فارس و دریای عمان است.

این جزیره که بزرگ‌ ترین جزیره خلیج فارس است، به دلیل مجاورت با اقیانوس هند، وجود منابع نفت و گاز و واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی و تجهیزات فرا ساحلی و برخورداری از تسهیلات بندری برای کشتی‌ های بزرگ (در رده پاناماکس) یکی از راهبردی‌ترین جزایر ایران و خلیج فارس است.

از سوی دیگر، ویژگی‌ های طبیعی و تاریخی این جزیره، باعث شده قشم به یکی از مقاصد گردشگری اصلی در ایران تبدیل شود.

منطقه آزاد تجاری – صنعتی قشم، حدود ۳۰۰ کیلومتر مربع از این جزیره را شامل می‌ شود.

این منطقه به دلیل قرارگیری در نقطه‌ ای کلیدی از کریدور ترانزیتی شمال – جنوب، دسترسی به کریدور پروازهای بین‌المللی شرق – غرب و تسهیلات بندری آن، که به نوعی مکمل بندر شهید رجایی است، نقش پررنگی در تجارت و بازرگانی جهانی دارد.

اهداف و محورهای اصلی فعالیت‌ های این منطقه آزاد تجاری – صنعتی شامل توسعه و گسترش صنعت ترانزیت و حمل و نقل، گسترش تجارت و خدمات تجاری، صنایع انرژی‌ بر، صنایع بیوتکنولوژیک و منابع دریایی، صنایع گردشگری، شیلات و صید صنعتی، خدمات پشتیبان نفت و پارک‌ های انرژی است.

دسترسی به بازار گسترده سرزمین اصلی، کشورهای همسایه و کشورهای خاورمیانه و وجود ۱۷ میدان نفتی و گازی در کنار دسترسی به آب‌ های بین‌ المللی، قشم را به محل مناسبی برای سرمایه‌ گذاری در حوزه نفت گاز، پتروشیمی و انرژی تبدیل کرده است.

جزیره قشم خود دارای ۲ میدان گازی مستقل (گورزین و سلخ) است که علاوه بر این دو میدان راهبردی انرژی، این جزیره در مرکز میدان های گازی دریایی دیگری نظیر هنگام، صالح، سلمان، سیری و غیره قرار دارد و می تواند در برنامه ریزی وزارت نفت برای بهره‌ برداری از این میادین، یک پایگاه زمینی استثنایی به لحاظ دسترسی بدون واسطه آن به راه های آبی بین المللی وجود تاسیسات بندری بزرگ نظیر بندر بین المللی کاوه (با قابلیت پهلو دهی کشتی های رده پاناماکس و یا نفتکش ها) به شمار آید.

جزیره قشم، با داشتن گاز طبیعی می‌ تواند پذیرای احداث پروژه‌ های چون «ایجاد صنایع متکی به انرژی، نظیر کارخانه‌ GTL(تهیه سوخت های میان تقطیری همچون نفت، بنزین هواپیما و گازوئیل از گاز طبیعی) واحدهای تولید گاز مایع (LNG)، تولید آهن اسفنجی (HBI)، واحدهای تولید فرو آلیاژها، تولید آلومینیوم، واحدهای فرآوری مواد کانی غیر فلزی نظیر کلینکر، بی کربنات سدیم، احداث نیروگاه ها برای تولید برق مورد نیاز جزیره و استانهای جنوب شرقی کشور و نظایر آنها باشد.

همچنین این جزیره می تواند محل ایجاد صنایع شیمیایی و پتروشیمی گاز نظیر، DME، MTBE، اولفین ها و مشتقات آن، آروماتیک ها و مشتقات آن و دهها صنعت مصرفی پایین‌ دستی؛ نظیر پلاستیک های صنعتی، الیاف مصنوعی، شوینده ها، فیلم، روغن ها و واکس های صنعتی، حلال ها و نظایر آن باشد.

علاوه بر امکان ایجاد صنایع انرژی بر، صنایع شیمیایی و پتروشیمی گاز و ده‌ها صنعت مصرفی پایین‌ دستی، جزیره قشم می‌ تواند به پایگاهی برای فعالیت‌ های نفتی و تامین خدمات جانبی این صنعت تبدیل شود که قرار گرفتن در موقعیت ژئواکونومیک و ژئو استراتژیک و وجود مزیت های طبیعی جزیره، چنین امکانی را برای آن فراهم آورده است.

ایجاد ترمینال، مخازن و انبار های نفتی در ساحل شمالی جزیره یکی از این امکانات است. ایجاد این ترمینال و تاسیسات پشتیبانی کننده آن، می‌ تواند مرکزیتی برای سو آپ نفت و ذخیره‌ سازی بنزین و گازوئیل مورد نیاز کشور به شمار آید.

امکان دیگر، احداث کارگاه ها و سایت های لجستیکی و پشتیبانی برای تامین قطعات و خدمات مورد نیاز صنعت نفت و گاز کشور است. احداث کارگاه های لوله سازی برای انتقال نفت و گاز، ایجاد واحدهای تولید سازه ها و سکوهای نفتی، قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت نظیر شیرآلات و والوهای صنعتی و چندین فرآورده دیگر از زمره این کارگاه‌ ها و سایت‌های لجستیکی و خدماتی محسوب می شود.

توجه: عکس تزیینی است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا