گردشگری در دومین روز از هفته گردشگری:

بهره برداری از کشتی تفریحی وبادبانی بوم بابو

کشتی بادبانی بوم بابو با حضور رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در دومین روز از هفته گردشگری راهی نخستین سفر گردشگری خود شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرقشم، کشتی تفریحی بم بابو در دومین روز هفته گردشگری، در حضور علی درویش پور، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، اعضای هیات مدیره، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری، رییس بنادر و دریانوردی شهرستان و جمعی از مدیران این سازمان، برای نخستین بار در قشم، بادبان افراشت.
این کشتی با پهلوگیری در اسکله گردشگری کندالو، در مسیر جزیره هنگام حرکت خود را آغاز کرده و طی مراسمی آیینی، بادبان برافراشت تا ناخدای آن راوی خاطرات سفرهای تجاری به سوی آفریقا و هند باشد.
این کشتی با ظرفیت پذیرش 12 مهمان در قالب تورهای اختصاصی، قرار است گردشگران علاقمند به سفرهای دریایی را با داستان های کهن و فرهنگ دریانوردی سنتی کشورمان آشنا کند.
اجرای مراسم موسیقی بومی، برافراشتن بادبان، تفریحات دریایی، ماهیگیری و سرو غذاهای محلی از خدمات ارائه شده در این کشتی به گردشگران خواهد بود.
در حدود نيم قرن پيش، صدها جهاز يا لنج بادي در پهنه وسيع آب هاي خليج فارس، درياي عمان و درياي سرخ به تجارت و سیاحت مشغول بودند و در هر گوشه و كنار اين درياها، دريانوردان شجاع ايراني با جهازهاي دست ساز خويش با بادبان های برافراشته، سیطره ایران را بر آب های اطراف قاره آسیا گوشزد می کردند.
سفرهای تجاری به سواحل و بنادر هندوستان، چين و آفريقا با سوغاتی از فرهنگ همراه بود که آداب و رسوم مناطق جنوبی کشور متاثر از آن است.
یادآور می شود، در سال 2011، فنون سنتی دریانوردی، صیادی و لنج سازی خلیج فارس و قصه پردازی اجرایی (نقالی) به عنوان هنرهای مختص ایرانیان در فهرست میراث ناملموس سازمان جهانی یونسکو ثبت جهانی شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا