اقتصادی

جهش تولید در حوزه شیلات با رقم سرمایه گذاری 26062 میلیارد ریال

اداره شیلات و کشاورزی سازمان منطقه آزاد قشم با 26062 میلیارد ریال سرمایه گذاری توانسته به جهشی در حوزه تولید صنایع شیلاتی کشور نایل شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرقشم، بررسی عملکرد این سازمان در سال هایی که توسط رهبر فرزانه کشور با شعارهایی در راستای جهاد اقتصادی مزین شده حکایت از موفقیت هایی ارزشمند در بخش های مختلف صنعتی به ویژه صنایع شیلاتی و تولید محصولات ارزآور دارد.
هرچند که اداره شیلات و کشاورزی سازمان منطقه آزاد قشم عمری به قدمت این منطقه آزاد ندارد اما از زمان تعریف جایگاهی برای حوزه شیلات و کشاورزی در منطقه آزاد قشم توسط حمیدرضا مومنی در سال 1395، توانسته با جذب سرمایه ای بالغ بر 26 هزار و 62 میلیارد ریال به توسعه پرورش و تکثیر میگو، پرورش ماهی در قفس و تکثیر ماهیان دریایی به افزایش صادرات در منطقه کمک کرده و با ایجاد اشتغال برای هفت هزار و 880 نیروی بومی، عملکردی منطبق بر وظایف و سیاست گذاری های تبیین شده ارایه دهد.
از آن سال تاکنون، در راستای استفاده بهینه از سواحل جزیره و دریا در کنار ایجاد فرصت های اشتغال برای جامعه محلی، 13 شرکت پرورش و4 شرکت تکثیر میگو در قشم مجوز فعالیت گرفته اند که رقم سرمایه گذاری آن ها در حوزه پرورش میگو به 820 میلیارد ریال و در بخش تکثیر میگو به 641 میلیارد ریال می رسد. این شرکت ها توان تولید شانزده هزار تُن میگو در سال را در زمین هایی به وسعت یک هزار و 533 مترمربع دارند. حدود 136 هزار و 145 مترمربع از زمین های جزیره نیز به فعالیت تکثیر میگو با ظرفیت تولید سالانه يك ميليارد و چهارصد ميليون قطعه لارو اختصاص یافته است.

در قشم براي تولید 26 هزار تُن ماهی پرورشی مجوز صادر شده است
در سال های دولت تدبیر و امید، آبزی پروری در آب های خلیج فارس اطراف جزیره قشم از رونق خوبی برخوردار بوده و 9 شرکت با سرمایه ای حدود 24 هزار و 218 میلیارد ریال با استفاده از این شرایط مطلوب اقدام به فعالیت در حوزه پورش ماهی در دریا کرده اند.
این شرکت ها در مجموع قابلیت تولید 26 هزار تُن ماهی را دارا هستند و در زمینی به مساحت 71 هزار و 128 مترمربع در حال فعالیت می باشند.
قشم همچنین در بخش تکثیر ماهیان دریایی نیز سه شرکت داراي مجوز دارد که با سرمایه ای بالغ بر 383 میلیارد ریال، از توان تولید 40 میلیون قطعه بچه ماهی برخوردار است که 50 هزار مترمربع زمین را به خود اختصاص داده اند.
در این سال ها افزایش صادرات محصولات دریایی به کشورهای خارجی و تلاش در فرآوری و بسته بندی محصولات دریایی باهدف تولید ارزش افزوده در کنار تلاش برای راه اندازی زنجیره ارزش در جزیره، یکی از سیاست گذاری های موفق منطقه آزاد قشم در حوزه تولیدات ارزآور بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا