یادداشت

آیا وعده آب تا تابستان ۱۴۰۰ در روستاهای قشم محقق می‌شود؟

با آن‌که تا پایان تابستان ۱۴۰۰ تنها ۱۹۲ روز باقی مانده است اما کنار امید مردم به پایان دادن دوران بی‌آبی در روستاهای قشم، می‌توان موجی از نگرانی‌ها از محقق نشدن وعده انتقال آب به منازل روستایی را هم در چهره آنان مشاهده کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرقشم به نقل از تسنیم، مردم روستاهای جزیره از گذشته‌های دور تاکنون به‌ویژه در این دو دهه اخیر چشم‌‌انتظار تحقق وعده‌های دلخوش‌کننده مسئولان برای انتقال آب شرب شیرین و‌ بهداشتی به منازلشان بودند که متأسفانه تا این زمان‌ به‌صورت کامل محقق نشده است و این بار هم باید دل‌خوش به وعده‌ای باشند که محقق شدن یا نشدن بخشی از این انتظارات دست‌کم تا تابستان 1400 به درازا می‌کشد.

در دوره دولت نهم و دهم حرف و حدیث‌های زیادی برای حل مشکل آب در قشم شنیده شد، با آن‌که لوله‌کشی آب به روستاهای جزیره هم انجام شد و مردم سرشار از شادی پایان بی‌آبی بودند اما تا پایان دوره دولت دهم این آرزو برای مردم روستاهای قشم محقق نشد.

در دوره دولت تدبیر و امید با افتتاح شرکت‌ مپنا در قشم، شیر انتقال آب این مجموعه برای انتقال آب به روستاها باز شد اما از بد روزگار به‌جای آن که آب از شیر لوله‌کشی منازل مردم خارج شود به‌دلیل فرسودگی لوله‌ها سر از بیابان‌ها در مسیر روستاها در آورد و از آنجا که چند روزی به پایان قرن 13 باقی نمانده است، انتظار می‌رود در ماه‌های نخستین از نخستین سال قرن 14، شیرهای آب منازل روستاهای جزیره پر از آب شود.

هم‌اینک روزانه 11 هزار و 250 هزار مترمکعب آب شرب‌ شیرین از شرکت مپنا توسط دولت خریداری و با سوبسید به مردم روستاهای قشم فروخته می‌شود.

بخش دیگر نیاز مردم روستاهای قشم به آب شیرین هم با شش هزار مترمکعب از آب‌شیرین‌کن روستای کووه‌ای، یک‌هزار مترمکعب از روستای رمچاه، 700 مترمکعب از آب‌شیرین‌کن سلخ و 500 مترمکعب هم از روستای کاروان تأمین می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود با افتتاح دو پروژه آب‌شیرین‌کن در دو روستای رمچاه و باسعیدو در سال آینده، شش‌ هزار مترمکعب آب‌شیرین جدید به شبکه آبرسانی روستاها اضافه شود و کنار آن براساس سیاست ارتقای تولید آب در رمچاه تا سطح 10 هزار مترمکعب در روز و افزایش تولید آب شرکت مپنا به 15 هزار مترمکعب در روز، مشکل آب شرب روستاهای جزیره قشم یک بار و برای همیشه برطرف شود.

تابستان 1400 پایان دوران بی‌آبی روستاهای جزیره قشم

این مطلبی است که استاندار هرمزگان همزمان با عید مبعث حضرت پیامبر اعظم(ص) و در جریان کلنگ‌زنی احداث دو ایستگاه شیرین‌کننده آب در روستاهای رمچاه و باسعیدو عنوان کرد.

فریدون همتی در این مراسم اظهار داشت: آب‌شیرین‌کن رمچاه و باسعیدو در جزیره قشم هفته دولت سال 1400 به بهره‌برداری می‌رسد و در تابستان سال آینده هیچ یک از روستاهای جزیره قشم بی‌آب نخواهند بود.

وی ادامه داد: دولت برای کمک به مردم روستاهای جزیره قشم که از آب تولیدشده این سیستم شیرین‌کننده استفاده کنند، 93 درصد یارانه دولتی منظور می‌کند و تا پایان دوره دولت تدبیر و امید 100 درصد روستاهای قشم از نعمت آب شرب بهره‌مند می‌شوند.

به‌گفته استاندار هرمزگان هر یک از این آب‌شیرین‌کن‌ها توانایی تولید سه‌هزار مترمکعب آب در شبانه‌روز را دارند و برای ساخت این دو سیستم اعتباری معادل یک‌هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری می‌شود.

این مطلب هم ازسوی وی مطرح شد که هزینه تمام‌شده تولید هر مترمکعب آب، 140 هزار ریال برآورد شده است اما با یارانه دولتی قرار است هر مترمکعب آن به‌قیمت 10 هزار ریال در اختیار مصرف‌کننده قرار بگیرد که معادل هفت درصد قیمت تمام‌شده تولید برای هر مترمکعب است.

همتی یادآور شد: هم‌اینک 20 هزار مترمکعب آب‌شیرین در قشم تولید می‌شود که با بهره‌برداری از ظرفیت تولید آب‌شیرین‌کن‌های در دست ساخت و ارتقای ظرفیت تولید آب‌شیرین‌کن مپنا  از 12 هزار و 500 مترمکعب به 15 هزار مترمکعب در روز، ساکنان قشم و روستاهای این جزیره در تابستان سال جاری با کمبود آب روبه‌رو نخواهند بود.

وی همچنین اعلام کرد که آب‌رسانی به روستاهای قشم یکی از کارهای مهم انجام‌شده در دولت تدبیر و امید است و پیش از آن هیچ‌ کدام از روستاهای این جزیره دارای شبکه آب آشامیدنی نبودند و امروز شاخص برخورداری روستاهای جزیره از نعمت آب به 80 درصد رسیده است که تا پایان دولت، بقیه روستاهای این جزیره نیز از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی بهره‌مند خواهند شد.

به‌راستی آب مایه حیات و آبادانی است و برای جرعه جرعه آن باید شکرگزار خالق بی‌همتا بود، امروزه بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران با کمبود آب دست به گریبان هستند، اما مشکل این مایع حیاتبخش در جزیره‌ای همانند قشم که محصور در دریایی از آب است نشان از بی‌برنامگی‌ها در طول دوران گذشته دارد و امید می‌رود این وعده استاندار هرمزگان در سالروز مبعث پیامبر ختمی‌مرتبت حضرت محمد(ص) شیرینی این عید بزرگ برای تحقق بی‌آبی تا پایان تابستان 1400 باشد.

ارتقای سیستم آب‌شیرین‌کن رمچاه از 3هزار مترمکعب به 10هزار مترمکعب

مردم روستای رمچاه همزمان با آیین کلنگ‌زنی ایستگاه شیرین‌کننده آب سه‌ هزار مترمکعبی در این روستا، از برنامه اعلام‌شده برای انتقال بخشی از آب تولیدی این ایستگاه در تابستان 1400 به روستاهای همجوار شامل جمال‌آباد (تورگان)، دفاری، حمیری، کابلی و طولا با جمعیت زیادی که دارند، اظهار نگرانی کردند و خواستار افزایش تولید آب در این روستا شدند تا هم امکان انتقال آب به روستاهای یادشده فراهم شود و هم با کمبود آب مواجه نشوند.

همتی هم بر اهمیت ارتقای میزان آب‌شیرین‌کن روستای رمچاه از سه هزار مترمکعب در روز به 10 هزار مترمکعب تأکید کرد و خواستار آن شد که با رفع دغدغه‌های مردم این روستا، امکان انتقال آب از این ایستگاه به روستاهای همجوار هم فراهم شود.

با انجام مطالعات نوسازی سه ایستگاه پمپاژ در شرکت مپنا و دو سیستم شیرین‌کننده آب در روستاهای گوران و درکوه، شرایط انتقال آب به نقاط انتهایی روستاهای قشم در غرب این جزیره و بخشی از شرق جزیره توسط شرکت آب و فاضلاب فراهم شده است و مردم روستاها در این دو بخش انتظار دارند با مدیریت دقیق و صحیح از این پس هیچ روستایی در انتظار سهمیه آب از 20 تا 60 روز نباشد و به‌محض باز کردن شیر آب در منازل خود، از نعمت آب آشامیدنی برخوردار شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا