اخبار مهم

تصمیمات خلق‌الساعه مشکل اساسی کشور است/ توسعه قشم با سرمایه بخش خصوصی شتاب یافته

رئیس فراکسیون مناطق آزاد تجاری مجلس گفت: تصمیمات آنی و‌ خلق‌الساعه در ایران بزرگترین‌ مشکل است و در قشم این موضوع با قوانین و بخش‌نامه‌های متعدد مربوط به حوزه مالیات و گمرک دو‌ چندان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرقشم، معصومه پاشایی بهرام شامگاه پنجشنبه در نشست با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و چند تن از معاونان و مدیران این منطقه که در مرکز رشد برگزار شد اظهار داشت: نشست‌های مختلفی در مورد مشکلات گمرک با مناطق آزاد به ویژه قشم و کیش در مجلس تشکیل شده است و امیدواریم راه حل مناسبی برای این امر گرفته شود تا از فرار سرمایه‌ها به‌واسطه صدور تصمیم‌گیری بخشنامه‌ و تغییر سریع دستورالعمل‌ها جلوگیری شود.

وی ادامه داد: مشوق‌های مناطق آزاد کشور برای ورود بخش خصوصی حذف شدند و یا تغییر یافتند که این امر مانع از ورود سرمایه به این مناطق می‌شود.

رئیس فراکسیون مناطق آزاد تجاری مجلس شورای اسلامی افزود: اگر بخش خصوصی نبود، کشور ما در تحریم‌ها با شکست مواجه می‌شد و در مناطق آزاد بخش خصوصی توانست هم در تحریم‌ها و هم کرونا با نقش‌آفرینی مثبت منجی کشور باشد.

وی تاکید کرد: حضور نمایندگان فعال مناطق آزاد کشور در شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی بسیار ضروری است که می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها تاثیرگذار باشد.

شتاب توسعه در قشم با سرمایه بخش خصوصی  

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی هم در این‌ نشست گفت: توسعه در قشم با ایجاد زیرساخت‌های مختلف از سوی سازمان‌ منطقه آزاد و‌ جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی شتاب یافته است.

الله وردی دهقانی اظهار داشت: قشم  علاوه بر صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، در بخش‌های گردشگری، فرهنگی و تولید محصولات غذایی دریایی هم رشد قابل توجهی یافته است.

وی ادامه داد: بسیاری از مشکلات کشور به دلیل نامناسب بودن واگذاری بخش‌های دولتی به بخش خصوصی اتفاق افتاده که این موضوع باعث برگشت یا نابودی واگذاری‌ها شده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیان داشت: این مسائل باعث می‌شود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در کشور تردیدهایی داشته باشند و با شرایطی که کشورهای همسایه ایجاد کردند برخی از این افراد سرمایه‌های خودشان را به کشورهای دیگر برده‌اند.

به‌گفته وی با اجرای دقیق قوانین مناطق آزاد به طور حتم‌ می‌توان به بازگشت این سرمایه‌گذاران و‌ توسعه هر چه بیشتر مناطق آزاد و‌ ویژه اقتصادی کشور امیدوارتر شد.

دهقانی گفت: 57 درصد از هزینه زندگی انسان‌ها در دنیا صرف انرژی می‌شود اما سهم کشورمان از تامین انرژی در دنیا بسیار کم است.

این عضو کمیسیون معادن مجلس شورای اسلامی تصریح‌کرد: خلیج فارس 67 درصد انرژی جهان را در خود جای داده است و ما از نظر انرژی دومین کشور دنیا هستیم و لازم است در سواحل، تلاش بیشتری در بخش انرژی انجام شود.

توسعه قشم در سخت‌ترین شرایط تحریم و‌ کرونا  

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: با وجود شرایط مالی نامناسب، افزایش نرخ ارز، اثرات تحریم‌ها و شیوع بیماری کرونا موفق شدیم تا توسعه متوازن را در قشم ایجاد کنیم.

حمیدرضا مومنی در این نشست اظهار داشت: قشم در ابتدای دولت تدبیر و امید در زمینه تولید برق هیچ نقشی نداشت اما تا پایان دولت دوازدهم یک هزار و 100 مگاوات برق تولیدی این‌ منطقه در مدار سراسری قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در بخش تولیدات محصولات دریایی با روش متراکم، توانایی تولید 30 هزار تُن میگو و ماهی تا پایان دور دوم دولت ایجاد می‌شود.

به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، این‌ جزیره در بخش گردشگری با ایجاد زیرساخت‌ها در بخش هتلینگ سه برابر رشد داشته و ساخت 14 کمپ پارک در بهترین سواحل جزیره قشم هم برای مسافران ایجاد شده است.

وی با اعلام اینکه نرخ بیکاری در قشم پنج درصد شده است، افزود: تا پایان دولت این رقم به چهار تا 4.5 درصد می‌رسد.

مومنی یادآور شد: نخستین هاب پتروشیمی با طرح جامع و رعایت تمامی دستورالعمل‌های حفظ محیط زیست در قشم ایجاد شده و بانکرینگ رسمی کشور در روستای صلخ، ایجاد قطب انرژی کشور در قشم، اسکله‌ نفتی حرا و توان ذخیره نفت در بزرگترین انبار نفتی پس از خارک از سایر فعالیت‌ها در این جزیره به شمار می‌رود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم خودکفایی در کشور را در گرو توسعه مناطق آزاد دانست و تصریح کرد: قشم با 17 میدان نفتی و گازی مکانی امن و مناسب برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی است و با توسعه زیرساختی این امر امکان‌پذیر است.

به گفته او شفافیت از فرآیندهایی است که در این دوره از اداره منطقه آزاد قشم بر آن تاکید شد و هم اکنون فرآیند ارائه 88 خدمت در این  سازمان به صورت مجازی ممکن شده و تا پایان دولت این رقم به 115 فرآیند می‌رسد.

مومنی گفت: 600 کیلومتر راه روستایی در سرتاسر جزیره ایجاد و بازسازی شده است و همه روستاها علاوه بر اتصال به راه‌های اصلی، با ایجاد روشنایی و بلوار، دسترسی بهتری به مرکز جزیره دارند.

وی تاکید کرد: با ایجاد تفاهمنامه با بنیاد مسکن طرح هادی بسیاری از روستاها تکمیل شده و مابقی آن نیز تا پایان دولت اجرایی می‌شود.

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد قشم گفت: افزایش 2.5 برابری سرانه فضای سبز، دفع مناسب زباله در شهر و روستا، بازیافت 100 درصدی فاضلاب و استفاده از آن برای فضای سبز قشم از سایر فعالیت‌های این مجموعه است.

‌‌افزایش 360 متری طول اسکله بهمن قشم و 10 برابر شدن حجم تناژ این اسکله، تهیه طرح تفصیلی سه شهر قشم، درگهان و سوزا و ایجاد 500 هزار متر مربع کمپ گردشگری نیز از دیگر برنامه‌های سازمان منطقه آزاد قشم است که مومنی در این نشست آن را تشریح کرد.

وی همچنین حضور سه ‌هزار حافظ قرآن کریم، 380 مسجد و برگزاری 65 نماز جمعه در جزیره قشم را از جمله ویژگی‌های قشم برشمرد و تصریح کرد: تقریب مذاهب و وحدت در این جزیره بی‌سابقه است و این امر در هیچ جای کشور مشاهده نمی‌شود.

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد قشم گفت: تبدیل 19 تخت بیمارستانی با امکانات محدود به 250 تخت با امکانات کامل شامل بیمارستان 120 تختخوابی پیامبر اعظم قشم، بیمارستان جیجیان و خلیج فارس قشم از خدمات حوزه بهداشت و درمان در این‌ منطقه آزاد است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا