آخرین خبرهااخبار قشم

ردیابی ملخ صحرایی در ۴۰۰۰ هکتار از اراضی قشم انجام شد

مدیر جهاد کشاورزی قشم گفت: در سال جاری چهار هزار هکتار از اراضی کشاورزی و مراتع قشم توسط تیم جهادکشاروزی قشم ردیابی شد که تا کنون ملخ صحرایی مشاهده نشده است.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل از ایرنا، مالک یزدان پناه افزود: مناطقی که باید ردیابی شوند از طریق سامانه سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائوFAO) به این مدیریت اطلاع رسانی می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین نتیجه ردیابی ها نیز با سامانه ELOCUST3Mبرای فائو ارسال می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی قشم تصریح کرد: امسال بیشتر روستاهای جزیره مورد ردیابی قرار گرفتند اما در هیچ نقطه از شهرستان قشم این آفت مشاهده نشد.

وی افزود: ردیابی در مناطقی که پیش از این ملخ صحرایی مشاهده شده، مانند روستاهای چاهو شرقی و غربی، گورزین و توریان با شدت و تکرار بیشتری انجام می شود.

یزدان‌پناه ادامه داد: هماهنگی‌ها با دهیاران برای سرعت عمل در صورت مشاهده ملخ صحرایی انجام شده است.

وی اظهار کرد: مردم محلی نقش مهمی در شناسایی و اقدام به موقع دارند که در این زمینه آموزش‌های لازم ارائه شده است.

مدیر جهاد کشاورزی افزود: از ابتدای اجرای طرح مبارزه با آفت ملخ در سال ۱۳۹۷ تا کنون بیش از ۵۲ هزار هکتار از مراتع این شهرستان ردیابی شده است.

وی  ادامه داد:  در این مدت ۷۰۰ هکتار از  منطقه‌های روستاهای گَوَرزین، تُنبان، دیرستان، زیرانگ، دِفاری، زینبی، کووه ای و جزیره لارک سمپاشی شده است.

یزدان پناه خاطرنشان کرد: برای سمپاشی از سم دلتامترین با نسبت نیم در هزار  استفاده شد.

وی همچنین گفت: سازمان منطقه آزاد قشم نیز روزانه اکیپی برای ردیابی ملخ صحرایی اعزام میکند و در بحث سم‌پاشی نیز همکاری مناسبی با مدیریت جهاد کشاورزی دارد.

بیش از ۵۰۰ هکتار زمین در شهرستان قشم زیر فعالیت های کشاورزی، شیلات و امور دامی قرار دارد و ۶ هزار و ۶۲۰ بهره بردار در این بخش فعال هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا