آخرین خبرهااخبار بانواناقتصادیایران

۷ هنر دستی در قشم شناسنامه دار شد

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از موفقیت این اداره در شناسنامه دار کردن هفت رشته از صنایع دستی در این جزیره خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم، طاهره شهرکی با اشاره به فعالیت بیش از یک هزار صنعتگر قشمی در ۱۲ رشته از صنایع دستی جزیره بیان داشت: امسال در راستای استانداردسازی و ورود به بازار تجاری، هفت رشته خوس دوزی، گلابتون دوزی، زری و شَک بافی، تولید احجام چوبی سنتی(لنج مینیاتوری)، ساخت سازهای سنتی، حصیربافی و تولیدات دریایی شناسنامه‌دار شدند.

وی افزود: به منظور معرفی بهتر این محصولات به بازارهای ملی و بین المللی، برچسب های پارچه‌ای که معرف صنعتگر و رشته هنری مربوطه است توسط این مدیریت تهیه و جهت نصب روی تولیدات مذکور در اختیار هنرمندان این بخش قرار می گیرد.

به گفته شهرکی،  یکی از اهداف این مدیریت برنامه ریزی برای توسعه هدفمند صنایع دستی جزیره است.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: به همین منظور، دوره ها و کارگاه های آموزشی را  براساس نیاز جامعه و بازار با موضوعات برندینگ و بسته بندی طراحی کرده ایم که در طول سال برای فعالان صنایع دستی قشم برگزار خواهد شد.

گفتنی است، گلابتون دوزی، خوس دوزی، حصیر بافی، احجام چوبی سنتی (لنج مینیاتوری)، البسه محلی، تولیدات دریایی، تراش صدف، ساخت سازهای سنتی، زری بافی، شکبافی، گرگور بافی و تور بافی به عنوان ۱۲ رشته‌ فعال صنایع دستی در جزیره محسوب می شوند و رشته هایی مانند سواس بافی، برقع دوزی، لچک سازی، ساخت عروسک های سنتی، ساخت کَبکاب، گلیم بافی، قالی بافی و آهنگری نیز به صورت محدودتری در روستاهای قشم فعالیت دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا