اجتماعیایرانورزشی به مناسبت روز ملی پارالمپیک؛

۲۴ مهر، روز ملی توانستن است

24 مهر، روز ملی پارالمپیک را یادمان نبود!

مراسم بزرگداشت روز ﺟﻬﺎﻧﯽ ﻧﺎﺑﯿﻨﺎﯾﺎن(ﻋﺼﺎی ﺳﻔﯿﺪ) با یک روز تاخیر ۲۴ مهر ماه   در روستای رَمکان جزیره قشم در حال برگزاری بود و فکر می کنم کمتر کسی از تقارن این روز با روز ملی پارالمپیک باخبر بود که او آمد.

مردی جوان نشسته بر ویلچری که موکب او در روزهای آفتابی و ابری بود.

وقتی که از طرف برگزار کننده مراسم(موسسه توانبخشی گل های بهشت روستای هُلُر) به پشت تریبون دعوت شد و میکروفون به دست گرفت، تعجب کردیم.

روز ﺟﻬﺎﻧﯽ ﻧﺎﺑﯿﻨﺎﯾﺎن را با ویلچرنشینان چه کار؟

خودش را محمد اسلامی رمچاهی مدیرعامل باشگاه فرهنگی- ورزشی فوتسال فجر مبین قشم و سرمربی این تیم در روستای رمچاه معرفی کرد.

او با اعتماد به نفس کامل و متذکرانه، روز ملی پارالمپیک را به تمامی معلولین ورزشکار و قهرمانان این رشته تبریک گفت و با یادآوری مشکلات ترددی این قشر از جامعه، از نیاز معلولین به تردد آسان گفت و امیدوار بود تا این تلنگر بجا برای مسئولین سرآغازی باشد برای بسم الله مناسب سازی راه ها.

مدیرعامل باشگاه فرهنگی- ورزشی فوتسال فجر مبین قشم از ورزش به عنوان امیدی تازه برای معلولین خانه نشین یاد کرد و در پایان سخنرانی مسلطش، پیشنهاد ساخت مجموعه ای چند منظوره با امکانات مناسب برای معلولین با همه نوع ناتوانی جسمی و حرکتی را داد تا  تنوعی باشد برای حوصله سر رفته شان.

بی صبرانه منتظر بودم تا مراسم به اتمام برسد و از نزدیک محمد را ببینم و با او صحبت کنم.

محمد متولد ۱۳۶۲ در روستای رمچاه است که به دلیل یک سهل انگاری ساده و نزدن واکسن فلج اطفال، حالا سال هاست که محکوم شده با ویلچر همنشین باشد.

او که تا چهار سالگی لذت دویدن و شادی های پسرانه را چشیده، به تدریج دچار فلج دائم شده ولی به دلیل علاقه وافری که به ورزش داشته، با روحیه ای قوی خواسته که بتواند…

بتواند سرمربی ورزشی همچون فوتسال باشد آن هم نه یک سرمربی معمولی!

سرمربی ای که تا به حال در فاصله سال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۰ توانسته تیمش را دو بار قهرمان شهرستان  کند و دو بار هم به مقام سوم برساند.

اسلامی رمچاهی اما حالا هدف جدیدی را برای خود متصور است و آن هم  تشکیل یک تیم بسکتبال با ویلچر برای معلولین شهرستان است.

برایم جالب بود، وقتی در مورد تحصیلاتش پرسیدم لبخندی زد و گفت که در واقع تا سال ۱۳۷۴ بی سواد بوده و با مشاوره و همراهی اداره بهزیستی شهرستان قشم در مدرسه ثبت نام کرده و در تمام سال های تحصیل خود نیز همواره رتبه اول یا دوم را از آن خود کرده است.

در حال حاضر این جوان پرانرژی در مقطع کارشناسی رشته حقوق مشغول به تحصیل است تا علاوه بر انگیزه دادن به جوانان دارای معلولیت های جسمی و حرکتی در کشف توانمندی های خود،  به مردم عادی هم برای دستیابی به حقوق شان کمک کند.

سخت است وقتی همه بدوند و تو فقط نگاه کنی و سرپرستی کنی و مدیریت و …

محمد تلاش کرده توانایی خودش را به من، تو و ما ثابت کند و به خوبی هم موفق شده از پس این کار بربیاید.

خوب شد که محمد روز ملی پارالمپیک را به یادمان آورد و بد شد که هیچ کدام از متولیان ورزش جزیره که دو برابر شهرستان های دیگر هم در قشم هستند، غایب بودند.

یادمان باشد، معلولیت محدودیت نیست و من این را تا ابد در یادم نگه می دارم…

 

گفتنی است، معلولین قشر عظیم و تاثیرگذاری در هر جامعه هستند. به همین منظور سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای در سال ۱۹۹۳ تصویب کرد که براساس آن تمام کشورها موظفند تدابیری اتخاد کنند که جامعه با موقعیت معلولان، حقوق، نیازها، توانایی‌ها و نقش آنان هر چه بیشتر آشنا شود.

در ماده ۱۱ این قطعنامه آمده، همه کشورها موظف هستند تدابیری در پیش بگیرند تا معلولان بخت یکسانی با غیر معلولان برای گذارن مناسب اوقات فراغت و به ویژه فعالیت‌های ورزشی داشته باشند و نکته جالب در این ماده این است که در بندهای آن تاکید بسیاری به بحث ورزش معلولین و امکان استفاده آسان امکانات ورزشی توسط معلولین شده است.

از ۱۲ سال پیش تاکنون روز ملی پارالمپیک با برپایی مراسم جشن در سراسر کشور برگزار می شود و از سال ۱۳۹۴ با تایید حسن روحانی، رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۲۴ مهر به عنوان روز ملی پارالمپیک در تقویم رسمی کشور به ثبت رسیده است.

 

در پایان پایگاه خبری ساحل قشم از مدیریت موسسه توانبخشی گل های بهشت روستای هُلُر، بانوی پرتلاش فاطمه رحیمی هُلُری که به یاد این روز بود قدردانی می کند.

تهیه و تنظیم: معصومه مشار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا