معافیت ۲۰ ساله حق قانونی فعالان اقتصادی جزیره قشم است

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل ازخبرگزاری تسنیم در قشم ، رضا کوهستانی اظهار داشت: فعالان اقتصادی این منطقه آزاد با ارائه اظهارنامه مالیاتی شامل ترازنامه حساب سود و زیان مالی مربوط به یک موسسه، شخص حقیقی یا حقوقی در مدت زمان یکسال مالی و همچنین ارائه دفاتر و اسناد مالی و حسابداری و مجوزهای صادره از سوی سازمان منطقه آزاد قشم می‌توانند از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

وی ادامه داد: سایر کسبه و فعالانی که از سایر مراجع قانونی شهرستان قشم مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند، هم می‌توانند براساس ماده 101 قانون مالیات‌های مستقیم که سقف مشخصی دارد، بهره‌مند گردند.

رئیس اداره مالیاتی شهرستان قشم با اشاره به تاثیر منفی شیوع کرونا روی فعالیت‌های مختلف، افزود: سازمان امور مالیاتی به همراه ستاد مبارزه با بیماری کرونا، ستاد اقتصادی کشور و سران سه قوه تصمیماتی را برای بخشودگی جرایم مالیاتی مصوب کردند که تا پایان خرداد ماه اجرایی شد.

به گفته وی، فعالان اقتصادی که چندین سال نسبت به پرداخت اصل مالیات خود مشکل داشتند با پرداخت اصل بدهی خود می‌توانند از بخشودگی جرایم مالیاتی این مصوبه استفاده کنند.

کوهستانی در تکمیل این بحث یادآور شد: هم اینک برای واحدهای تولیدی تا 90 درصد و برای واحدهای غیر تولیدی تا 80 درصد با پرداخت اصل بدهی تا پایان تیرماه جاری بخشودگی جرایم منظور می شود.

وی با تاکید بر اینکه فعالان اقتصادی در قشم می‌بایست نسبت به تمدید مدت اظهارنامه مالیاتی خود از اول اردیبهشت 99 تا 31 تیرماه جاری اقدام می‌کردند، افزود: اظهارنامه ارزش افزوده دوره اول سال 99 و اظهارنامه اشخاص حقیقی و صاحبان مشاغل حقوقی و اظهارنامه صاحبان املاک تجاری در قشم، برای مدت دو ماه تمدید شده است.

رئیس اداره مالیاتی قشم، بیان داشت: براساس این تسهیلات، اظهارنامه‌های دوره بهار سال 99 در بخش ارزش افزوده که پیشتر تا 15 تیر ماه 99 فرصت داشت، تا 15 شهریور ماه امسال تمدید شد و اظهارنامه صاحبان مشاغل که تا پایان خرداد امسال مهلت تسلیم داشتند هم با دو ماه تشویقی به 31 مرداد امسال موکول شد.

وی گفت: اظهارنامه‌های اشخاص حقوقی و صاحبان املاک تجاری در قشم که قبلا تا پایان تیر ماه 99 مهلت داشتند هم با دو ماه تشویقی تا پایان شهریور ماه تمدید گردید.

کوهستانی خاطرنشان کرد: مودیان مالیاتی می‌توانند با استفاده از تسهیلات ارائه شده اظهارنامه‌های مالیاتی خودشان را از طریق سیستم الکترونیکی تسلیم کنند.

رئیس اداره مالیاتی شهرستان قشم گفت: با توجه به اینکه اعطای معافیت مالیاتی به ویژه در مناطق آزاد کشور براساس ماده 13 قانون چگونگی اداره این مناطق، انجام می‌شود، مودیان مالیاتی می‌بایست در خصوص تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی خود به صورت الکترونیکی در تاریخ‌های مقرر اقدام کنند.

ارسال صورت معاملات فصلی مودیان مالیاتی هم از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست بود و کوهستانی تاکید کرد: فعالان اقتصادی مشمول ارسال این صورت معاملات به طور حتم برای جلوگیری از تعلق جرایم عدم انجام تکالیف این بخش، برابر مقررات ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم در بازه زمانی 45 روزه پس از پایان هرفصل باید اقدام کنند.

وی از همکاری سازمان منطقه آزاد قشم برای ارائه اطلاعات در راستای به روز کردن قرائن مالیاتی فعالان اقتصادی این منطقه تقدیر کرد و افزود: نقش مالیات در توسعه و رشد متوازن اقتصادی بسیار حائز اهمیت است و وصول بموقع و دقیق مالیات می‌تواند موجب توزیع عادلانه ثروت در کل کشور شود.

رئیس اداره مالیاتی قشم با اشاره به شرایط کنونی کشور که تحریم‌های ظالمانه موجب کاهش شدید فروش نفت شده و شیوع کرونا هم مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است، افزود: در این شرایط نقش مالیات در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی نمود پیدا می‌کند و امیدواریم همه در فرهنگ سازی پرداخت مالیات سهیم شوند.

به گفته وی، مشاغلی همچون رستوران‌ها، تالارهای پذیرایی، اغذیه فروشان، مراکز گردشگری، هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مهمانپذیرها، مراکز بوم‌گردی، مراکز خدماتی، زائر سراها، سالن‌های آرایشی، بخش حمل و نقل عمومی برون شهری اعم از هوایی، دریایی، زمینی و ریلی، دفاتر خدمات زیارتی، باشگاه‌های ورزشی و تفریحی، مراکز تولید و توزیع صنایع دستی، آموزشگاه‌های رانندگی هم به دلیل شرایط کرونایی می توانند تا 31 مرداد ماه امسال با پرداخت اصل بدهی مالیاتی خود از بخشودگی جرایم استفاده کنند.

رئیس اداره مالیاتی قشم گفت: مودیان برای استفاده از تقسیط بدهی مالیاتی خود می‌توانند تقاضای خودشان را ارائه نمایند و بنا به نوع فعالیت و سابقه مالیاتی آنان (خوش حسابی) و براساس دستورالعمل صادره سازمان امور مالیاتی بدهی فعالان مختلف تقسیط خواهد شد.

شایان ذکر است؛ در تقویم رسمی کشور، 16 تیر ماه به عنوان روز مالیات و آغاز فرهنگ سازی مالیاتی نامگذاری شده است.

درباره‌ی atigh

همچنین ببینید

نغمه عود در قشم جزیره زندگی طنین انداز شد

نغمه عود پنجمین رویداد موسیقیایی جزیره قشم در دوازدهمین روز از تیرماه با هدف زنده …