کتاب “خودنوازی تُنبک” در قشم منتشر شد

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم، این کتاب که به آموزش تنبک به زبانی ساده می پردازد با شعار “هیچ کودک بی استعدادی وجود ندارد” توسط مدرس با سابقه تُنبَک و دَف در قشم به چاپ رسید.

محمدرضا شادمانی متولد ۱۳۴۹ در قائم شهر مازندران است. وی در سال ۱۳۷۰ مشغول به فراگیری ساز تنبک نزد مجید طریقی شد و پس از آن مدارج بالاتر را نزد مجید حسابی فرا گرفت و از سال ۱۳۷۵ به تدریس این ساز به صورت حرفه ای پرداخت.

این هنرمند که سابقه حضور در گروه های متعدد موسیقی در داخل و خارج کشور (ماهور، هزاردستان، درویش خان و اخیرا شهراز) را دارد، به آموزش ساز تنبک بسنده نکرده و در حوزه ردیف های آوازی موسیقی سنتی ایرانی نیز  نزد حسن حسنی دوره های مقدماتی و پیشرفته را گذرانده است.

این مدرس باسابقه در حال حاضر با ۵۰ هنرجو در موسسه فرهنگی هنری مشرق شهر قشم، با مدیریت لیلا بازرگانی مشغول تدریس سازهای سنتی تنبک و دف و همچنین آواز به علاقمندان این رشته های هنری است.

وی تا کنون هنرجویان زیادی داشته که یکی از برجسته ترین آنان، نیلوفر محسنی نام دارد که نوازنده تنبک آلبوم موسیقی “حالا چرا” است با آهنگ سازی مجید درخشانی و خوانندگی ناصر مسعودی که به عنوان بهترین آلبوم موسیقی در پنجمین جشنواره سالانه موسیقی امسال کشور انتخاب شده است.

محمدرضا شادمانی عضو خانه موسیقی ایران بوده، همچنین دارای گواهینامه ممتاز خوشنویسی از انجمن خوشنویسان ایران می باشد.

به منظور سهولت بیشتر یادگیری علاقمندان  ساز تنبک، این کتاب با CD آموزش تصویری همراه است.

پایگاه خبری ساحل قشم برای این هنرمند و مدرس جزیره قشم آرزوی موفقیت می کند.

 

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است:

در زندگی پُر مشغله امروز ،گاه روزگار چنان بر ما می گذرد که فرصتی برای دستیابی و پرداختن به علاقمندی ها فراهم نمی گردد.

در طول سال ها آموزش، بارها دیده و شنیده ام که بسیاری از مردم برای یادگیری این ساز ملی ابراز شوق نموده، لیکن فرصت حضور در کلاس را ندارند.

بسیاری، میزان خواسته شان از تنبک، نواختن چند ریتم ساده بوده تا در مجالس و منازل و در

جشن های خانوادگی از آن لذت ببرند.

برآن شدم تا به روشی ساده و بدون نوشتن نت و تنها با شمارش اعداد  و اجرای حرکات ابتدایی تمبک، به طور خودآموز، تاحدودی علاقمندان را با این ساز آشنا سازم.

شاید در آینده مجالی برای شرکت در کلاس ویادگیری بیشتر برایشان فراهم گردد.

 

 

 

 

 

درباره‌ی atigh

همچنین ببینید

نغمه عود در قشم جزیره زندگی طنین انداز شد

نغمه عود پنجمین رویداد موسیقیایی جزیره قشم در دوازدهمین روز از تیرماه با هدف زنده …