ایران

۱۰ میلیارد دلار در حوزه نفت، پتروشیمی و انرژی قشم سرمایه گذاری می شود

قشم - ایرنا - مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: وجود 17 میدان هیدرو کربنی در این جزیره امتیازی کم نظیر است و طی یک سال آینده در حوزه نفت، پتروشیمی و انرژی جزیره قشم 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری می شود.

حمیدرضا مومنی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: از مجموع ۱۷ میدان نفت و گاز قشم، ۲ میدان در داخل جزیره و در نزدیکی روستاهای سَلَخ و گَوَرزین قرار دارد که هم اینک پالایشگاه گورزین ۱۵ هزار بشکه نفت در روز تولید می کند.

وی ادامه داد: میدان سَلَخ گاز ترش دارد و هزینه استخراج و تولید آن بالاست، اما با اجرای سیاست های وزارت نفت برای «استفاده در جا»، تولید در این میدان توجیه اقتصادی پیدا می کند.
گاز ترش به نوعی از گاز طبیعی گفته می شود که دارای مقداری ناخالصی شامل گوگرد و یا ترکیباتی از آن مانند هیدروژن سولفید (H2S) و گاهی اوقات دی اکسید کربن (CO2) است که به دلیل خورندگی بالا، سمی بودن و پائین بودن کیفیت در فرآیند شیرین سازی قرار می گیرد تا خالص شده و کیفیت آن بالا رود.

** پیش بینی چهار واحد پالایشگاه با تولید ۷۰ هزار بشکه قیر
رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: در حوزه پالایشگاه قبل از این چهار واحد پیش بینی و سقف تولید برای هر کدام بین ۲۵ تا ۳۵ هزار بشکه نفت سنگین (قیر) در نظر گرفته شده بود.
وی افزود: با مطالعات انجام شده مشخص شد این سقف تولید صرفه اقتصادی به همراه ندارد و پالایشگاه ها برای داشتن توجیه اقتصادی باید حداقل ۷۰ هزار بشکه قیر تولید کنند.
مومنی ادامه داد: در این راستا عملیات اجرایی یکی از واحدها با چهار هزار و ۷۷۵ میلیارد ریال سرمایه گذاری آغاز شد که تا امروز ۲۴ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی سقف تولید این واحد را ۷۰ هزار بشکه اعلام و اظهار کرد: عملیات خاکی این پالایشگاه با اعتبار یک هزار و ۱۵۱ میلیارد ریال به پایان رسید و ماشین آلات برای تجهیز آن سفارش داده شده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: برای ساخت سه واحد دیگر نیز تقاضاهایی دریافت شده و هم اکنون در حال بررسی است تا سرمایه گذار انتخاب شود.
وی گفت: احداث اسکله نفتی در ساحل شمالی جزیره با ظرفیت ورود و خروج ۱۶ میلیون تُن فرآورده واحدهای پالایشگاهی نیز با سرمایه گذاری ۲ هزار و ۳۴۹ میلیارد ریال آغاز شده است.
مومنی ادامه داد: تاکنون ۷۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال برای ساخت این اسکله هزینه شده است و طرح حدود ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

**اجرای ۳ واحد تولید انرژی در جزیره قشم
وی در ادامه به بهره برداری از یک نیروگاه ۷۰ مگاواتی با هزینه ۴۰۰ میلیارد ریالی اشاره و اظهار کرد: در همین سایت یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی برق با اعتبار ۱۵ میلیارد ریال در حال ساخت است.
رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم افزود: تاکنون ۴۳۵ میلیارد ریال برای ساخت این نیروگاه هزینه شده که اجرای این طرح ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی ادامه داد: در همین طرح یک سایت تولید آب شیرین نیز با ظرفیت ۱۰۰ هزار متر مکعب در حال ساخت است که کل اعتبار آن یک هزار و ۹۵۰ میلیارد ریال است.
مومنی گفت: اجرای این طرح ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا کنون ۴۵۹ میلیارد ریال برای ساخت آن هزینه شده است.
وی افزود: هم چنین نیروگاه دیگری با ظرفیت ۵۰۰ مگاوات برق و با اعتبار ۹ هزار و ۹۹۵ میلیارد ریال در حال ساخت است که تاکنون با ۴۵۹ میلیارد ریال هزینه، بیش از ۲۵ درصد رشد فیزیکی داشته است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: در مجموع برای ۲ نیروگاه، اسکله نفتی و واحد پالایشگاه تا سقف یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری صورت می گیرد.
وی اذعان کرد: ۲ واحد پالایشگاه دیگر نیز آماده ساخت هستند که پیش بینی می شود برای اجرای آن نیز تا سقف یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری شود.

**اختصاص ۲۵ میلیون متر مکعب گاز به پتروشیمی قشم
مومنی در ادامه گفت و گو خود با ایرنا افزود: با رایزنی هایی که با وزارت نفت صورت گرفت ۲۵ میلیون متر مکعب گاز برای تامین سوخت سایت های پتروشیمی در اختیار جزیره قشم قرار گرفت که تا ۴۰ میلیون متر مکعب قابل افزایش است.
وی ادامه داد: اختصاص این مقدار سوخت به قشم به معنای ایجاد پنج تا هشت واحد پتروشیمی در جزیره است که پیش بینی می شود هفت میلیارد دلار اعتبار سرمایه گذاری و بین ۶ تا ۹ میلیون تُن محصول پایین دستی پتروشیمی تولید شود.
رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم گفت: به این منظور با یکی از بهترین مشاوران در سطح دنیا قراردادی منعقد شد که طی ۶ ماه مطالعات لازم را برای ایجاد شهرک پتروشیمی به انجام برساند.
وی تصریح کرد: هم چنین مذاکرات مناسبی در حوزه پتروشیمی به انجام رسید و تاکنون سه سرمایه گذار شناسایی شدند که یک سرمایه گذار در حال طی کردن مراحل قانونی برای سرمایه گذاری است.
مومنی افزود: مطالعات طرح اسکله سوزا نیز برای حمل و نقل محصولات پتروشیمی توسط یک گروه از کارشناسان هلندی به انجام رسید و هم اکنون در مرحله پیشنهاد برای جذب سرمایه گذار است.
وی خاطر نشان کرد: با فعالیت های انجام شده برای رشد پتروشیمی در جزیره قشم، مسیر راه مشخص شده است و با آغاز سرمایه گذاری، این فعالیت ها شتاب می گیرد.
جزیره قشم با وسعت یکهزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از تنگه هرمز به موازات ساحل جنوبی ایران به طول ۱۳۵ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در خلیج فارس گسترده شده است. شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، هرمز، هنگام و لارک حدود ۱۶۲۸ کیلومتر مربع وسعت و ۱۵۰ هزار نفر جمعیت دارد.
خبرنگار: حسین آزاد منجیری

انتشار: محمد جهانگیریان

انتهای پیام /*

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا