آخرین خبرهاسیاسییادداشت اینجا قشم است؛

گزینه‌هایی برای تعجب بیشتر آقای رئیس جمهور!

حسن روحانی رئیس جمهور درحالی از وضعیت جزیره قشم ابراز تعجب می‌کند و مسیر اهانت به مردم قشم را پیش گرفته که گزینه‌هایی به مراتب مهم‌تر برای تعجب در این جزیره وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل از خبرگزاری فارس از قشم، حسن روحانی رئیس جمهور روز گذشته در نشست ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا اظهار داشت: «نکته‌ای را استاندار هرمزگان به من گفت، خیلی تعجب کردم! گفت ما روزهای اول فرودین ورود به جزیره قشم را ممنوع کردیم و گفتیم کسی به قشم نرود مگر اینکه اهل قشم باشد؛ بعد عده زیادی از قشم، کارت شناسایی جمع می‌کردند می‌آوردند بندرعباس می‌داند به مردم و آن کارت شناسایی را نشان می‌دادند و وارد قشم می‌شدند.»

کلامی از روحانی که امروز سبب رنجش مردم جزیره قشم شده است، واکنش فعالان فضای مجازی این جزیره و استان هرمزگان را به‌همراه داشته و آن را توهین به خود تلقی می‌کنند. آقای رئیس جمهور! مردم جزیره قشم معتقدند گزینه‌هایی به مراتب مهمتری در این جزیره وجود دارد که جنابعالی باید از آن تعجب کنید.

«سوزا» شهری بی‌آب در قلب خلیج فارس

سوزا به‌عنوان یکی از شهرهای جزیره قشم هم‌چنان با مشکل کمبود شدید آب آشامیدنی سالم مواجه است به نحوی که مردم آن معتقد هستند «مرگ با کرونا سهل‌تر از سازش با بحران بی‌آبی است». آری آقای رئیس جمهور، اینجا قشم است. جزیره استراتژیک و راهبردی در قلب خلیج فارس که شهرهای آن هم‌چنان با بحران بی‌آبی دست به گریبانند؛ «سوزا» یک شهر است و از بی‌آبی آن می‌توان وضعیت تأسف‌بار افزون بر ۶۰ روستای این جزیره را متصور شد.

قشم، جزیره‌ای ثروتمند با مردمانی فقیر

از ثروت و غنای قشم سخنی به میان نمی‌آوریم چراکه در سفرهای نوروزی خود به این جزیره، قایق‌سواری‌های عصرگاهی، قدم زدن‌‌های شبانه در سواحل آن و گزارش‌های پُر و پیمان مسؤولان از ظرفیت‌های عظیم این جزیره، کاملأ آگاهید.

اما «فقر»، روی دیگر سکه در جزیره قشم است. فقری مالی که «غیربومی‌پسندی» مسؤولان را می‌توان از مهمترین عوامل بقای آن برشمرد. فقری که اظهارات دیروزتان نشان داد به‌واسطه فقر اطلاعاتی مسؤولانی که بر این استان‌ گماشته‌اید هم‌چنان تداوم خواهد یافت.

جزیره‌نشینانی محروم از قدم زدن سهل در سواحل

آقای رئیس جمهور! با تداوم شرایط موجود در قشم به مرحمت مسؤولان استانی و شهرستانی، چندی دیگر، قدم زدن در سواحل آن برای شما از بومیان جزیره آسان‌تر خواهد بود. سواحلی که به‌واسطه واگذاری‌هایی بی‌مهابا که حتی آثار ملی جزیره در آن نادیده گرفته می‌شود، دسترسی مردم به سواحل را هر روز محدود و محدودتر می‌کند.

اینجا خرید زمین تنها به خون‌بها ممکن است

آقای رئیس جمهور! ایجا خرید زمین برای بنای خانه‌ای محقر تنها به خون‌بها ممکن است. قیمت گزاف زمین و ضعف مالی جوانان جزیره بلایی فراگیر شده و خواب از چشمان هر وجدان بیداری می‌رباید. البته در همین هنگامه شاهد ساخت و سازهایی در جوار سواحل جنوبی جزیره هستیم که گویی مسؤول‌نشین خواهد شد تا بر دل داغدیده جزیره‌نشینان حسرتی دیگر بکارد.

جزیره قشم پایلوت دوگانگی مدیریت

از دیگر چالش‌های جزیره‌نشینان قشم، دوگانگی مدیریتی حاکم بر این جزیره است. موضوعی که در کنار محاسنش، معایب غیرقابل انکاری نیز به‌همراه دارد. مثلأ در همین بحران کرونا که تأکید بر انسجام و همدلی برای عبور از آن هستیم، جزیره قشم دو ستاد مدیریت کرونا دارد!!! ستاد مدیریت کرونای شهرستان قشم و ستاد مدیریت کرونای منطقه آزاد قشم!!! آقای رئیس جمهور! آیا اطلاع دارید نمایندگانتان در جزیره قشم تاکنون برای مهار کرونا یک نشست مشترک هم نداشته‌اند و هر یک مسیر خود را در پیش گرفته است؟

در شرایط بحرانی این جزیره نظیر سیلاب‌هایی که منازل مردم را سیراب می‌کند، دو ستاد مدیریت بحران تشکیل می‌شود که کرسی ریاست یکی در اختیار فرماندار و دیگری در اختیار سازمان منطقه آزاد قشم است. این دوگانگی‌ها در سایر عرصه‌های مدیریتی جزیره نیز مشهود و قابل بحث است.

کارت شهروندی، کارت سوخت نیست!

کارت شهروندی منطقه آزاد قشم بی‌نقص نیست اما اگر نگاهی با آن بی‌اندازید به تفاوت آن با کارت سوخت پی خواهید برد. تصویر هر شهروند بر روی این کارت درج شده و برای راستی‌آزمایی شخص حامل نیازی به صرف ساعت‌ها وقت نیست؛ همان‌گونه که تائید هویت یک فرد به‌واسطه کارت ملی به‌راحتی ممکن است.

پس کارت شهروندی قشم، کارت سوخت نیست که بتوان آن را به‌راحتی به دیگری قرض داد و برای استفاده از آن به مشکلی بر نخورد و یا تأئید هویت واقعی فرد توسط آن ممکن نباشد.

آبروی مردم را فدای بازی‌های سیاسی نکنید!

آقای رئیس جمهور! جایگاه و شخصیت خود و آبروی مردم قشم را فدای بازی‌های سیاسی آقای استاندار نکنید. چالش‌ مدیریت و قدرت در جزیره قشم و نیز واگذاری برخی اراضی جزیره از سوی مرکز استان بدون هماهنگی با منطقه آزاد قشم محل تشدید برخی اختلافات شده است.

طرح چنین مسائلی در خصوص قشم از سوی آقای استاندار و زیر سؤوال بردن غیرمستقیم اقدام سازمان منطقه آزاد قشم در رابطه با صدور کارت شهروندی را می‌توان نوعی تسویه حساب سیاسی و مانور قدرت و یا تلاش برای پوشاندن ضعف‌های مدیریتی استان از راه تخریب و بزرگنمایی مشکلات ناچیز دیگران تلقی کرد.

و کلام آخر؛

مردم قشم و خیران این جزیره از آغازین روزهای بروز ویروس کرونا با تشکیل ستادهای مردمی و اقدامات خودجوش، از مسؤولان در این راستا پیشی گرفته و آقای استاندار نیز به‌خوبی بر این اقدامات اشراف دارد.

با این حال آقای استاندار را چه شده که سوءاستفاده برخی فرصت‌طلبان را که در سراسر کشور وجود دارد مهمتر از اقدامات خودجوش مردمی این جزیره دانسته و آنقدر حیاتی که باید در سطح ملی و به شخص رئیس جمهور گزارش شود؟

به هر روی مردم قشم و استان هرمزگان از اهانت صورت‌گرفته به آنان توسط رئیس جمهور از طریق رسانه ملی به‌شدت رنجور و خشمگین هستند و انتظار است عذرخواهی از آنان نیز از همان طریق صورت پذیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا